30 receta më të mira për kokteje alkoolike dhe jo-alkoolike për një parti në shtëpi

 1. Kokteje alkoolike
 2. 2. Koktej Tom Collins
 3. 3. Pina Colada Koktej
 4. 4. Koktej Cosmopolitan
 5. 5. Margarita Koktej
 6. 6. Koktej Vesper
 7. 7. Koktej me Bloody Mary
 8. 8. Koktej "Ruse bardhe"
 9. 9. Koktej B-52
 10. 10. Koktej Daiquiri
 11. 11. Koktej Alexander
 12. 12. Tequila Sunrise Cocktail
 13. 13. Koktej Medusa
 14. 14. Koktej Gin dhe Tonik
 15. 15. Sex koktej në plazh
 16. Koktej jo-alkoolike
 17. 16. Koktej Rainbow
 18. 17. Fiesta
 19. 18. Koktej Red Arrow
 20. 19. Koktej EggNog
 21. 20. Koktej çokollatë Shake
 22. 21. Koktej jo-alkoolike mojito
 23. 22. Grushtat jo-alkoolike
 24. 23. Laguna blu koktej
 25. 24. Shirley Temple Cocktail
 26. 25. Honeymoon Koktej
 27. 26. Gojëmjaltë Berry
 28. 27. limonadë xhenxhefil
 29. 28. Koktej "Frappe"
 30. 29. Koktej çaj jeshil
 31. 30. Kajsi Shake

Partitë në shtëpi janë aq të modës me evropianët saqë janë të kënaqur pothuajse çdo javë

Partitë në shtëpi janë aq të modës me evropianët saqë janë të kënaqur pothuajse çdo javë. Ushqim i këndshëm, kompani e këndshme, shumë muzikë dhe, natyrisht, një shumëllojshmëri e koktejeve shumëngjyrëshe si absolutisht të gjithë. Falë një kombinimi të të gjithë faktorëve të mësipërm, çdo palë garantohet të jetë e suksesshme.

Partia e argëtimit në shtëpi varet drejtpërdrejt nga numri i miqve. Një ngjarje tematike e dy personave a priori nuk mund të jetë ndezëse. Ky është një rregull i pashprehur për t'u miratuar. Dëshironi të keni një argëtim të paharrueshëm? Ftoni sa më shumë miq që të jetë e mundur. Dhe sigurohuni që të ofroni mbrëmje me ushqime origjinale dhe kokteje interesante. Dhe për të mos humbur në një shumëllojshmëri të madhe, ne kemi përpiluar për ju një vlerësim të pijeve alkoolike më popullore për partinë, si dhe kokteje, të cilat nuk përfshijnë alkoolin. Pra, le të fillojmë.

Kokteje alkoolike

1. Koktej Long Island

Koktej Long Island

Koktej i famshëm i quajtur "Long Island" u krijua në epokën e Ndalimit. Jashtë, ai ishte shumë i ngjashëm me çajin e ftohtë, kështu që pija shpesh quhet "Long Island Ice Tea". Ai së pari u shfaq në Long Island në Nju Jork, nga i cili ai mori emrin e tij.

Zakonisht përgatitet në këtë mënyrë:

 • 15 ml vodka
 • 15 ml gin,
 • 15 ml rum rum,
 • 15 ml tequila,
 • 15 ml Triple Seca (liker portokalli),
 • 15 ml shurup sheqeri
 • Cola,
 • Fetë Lemon,
 • Ice.

Të gjithë përbërësit janë të përzier në një highball standarde. Vodka, gini, rumi, tequila, Triple Sec dhe shurupe e sheqerit mund të maten me një çikrik, pas së cilës gjithçka është e përzier me kokainë dhe akull. Si dekoratë përdorni një fetë limoni dhe disa tuba.

2. Koktej Tom Collins

Koktej Tom Collins

Historia e koktejit Tom Collins filloi në restorantin e Limmerit në Londër, ku një kamerier me emrin John Collins së pari përzier përbërësit që të gjithë barinjtë në botë përdorin deri më sot. Nga rruga, emri i koktejit në institucione të ndryshme është shfrytëzuar ndryshe, duke ndryshuar emrin "Tom" tek "Gjoni". Përbërja nuk ndryshon.

Për gatim do t'ju duhet:

 • 60 ml gin,
 • 50 ml sode,
 • 30 ml shurup sheqeri
 • limon,
 • akull,
 • Koktej qershi dhe feta portokalli për dekorim.

Të gjithë përbërësit janë të përziera në një shaker, lëng limoni është shtrydhur përmes një shtypi agrume. Pastaj koktej derdhet në një top të lartë dhe zbukurohet me një qershi në krye. Kufiri i xhamit mund të zbukurohet me një fetë portokalli.

3. Pina Colada Koktej

Pina Colada Koktej

Pina Colada është një koktej i piratëve të vërtetë. Kthehu në 1820, corsairs pinë atë në anije, dhe i pari për të shpikur atë ishte kapiteni Roberto Cofresi.

Për të gatuar atë ju duhet:

 • 50 ml rum rum,
 • 50 ml shurup kokosit,
 • 100 ml lëng pineapple,
 • gëlqere
 • Pineapple fetë dhe lë për dekorim,
 • Akull grimcuar
 • Tube.

Përbërësit janë të përziera në një shaker ose blender, detyra kryesore është të bluaj ato në mënyrë që konsistenca të bëhet homogjene. Për të shërbyer, përdorni një gotë të quajtur "hobe". Një fetë pineapple dhe fletë e saj shërbejnë si një stoli në buzë të qelqit.

4. Koktej Cosmopolitan

Koktej Cosmopolitan

Një koktej shumë modë u bë i njohur gjerësisht pas lëshimit të serialit televiziv "Sex and the City", ku heroinat pinë pije në parti. Dhe ai u shpik nga Dale de Gough - një mixologist nga Amerika në vitet '70.

Përbërja e koktelit:

 • Vodka me aromë agrume - 30 ml,
 • Triple Sec - 15 ml,
 • Lëng boronicë - 30 ml,
 • gëlqere
 • Fetë Orange për dekorimin,
 • Ice.

Komponentët janë të përziera në një shaker me një sitë, gëlqere shtrydhur me dorë ose duke përdorur një shtyp agrume. Ju mund të dekoroj kokainë, të hequr nga feta portokalli. Shërbyer atë në një gotë koktej në një këmbë të lartë.

5. Margarita Koktej

Margarita Koktej

Margarita Simes, një shoqe e famshme, kërkoi një koktej të ri për partinë e saj në vitin 1948. Kështu është shfaqur "Margarita" e pakrahasueshme, e cila ka edhe "ditëlindjen" e vet - 22 shkurt.

Përgatitja "Margarita" mund të jetë si vijon:

 • 50 ml tequila,
 • 25 ml liker portokalli,
 • 10 ml shurup sheqeri
 • gëlqere
 • kripë,
 • Ice.

Çdo gjë është e përzier në një shaker dhe derdhur përmes një sitë në një xhami Margarita. Mos harroni për skajet e një gotë kripë dhe një fetë gëlqereje.

6. Koktej Vesper

Koktej Vesper

Ky koktej është emëruar pas dashurisë legjendare të James Bond - Vesper Lynd. Ajo ishte e vetmja grua që u vendos në zemër të vitit 007.

Ai përfshin:

 • 45 ml gin,
 • 15 ml vodka
 • 5 ml vermut,
 • limon,
 • akull,
 • Peel për dekorim.

Çdo gjë është e thjeshtë: përbërësit janë të përziera në një shaker dhe derdhen në një gotë kokteji përmes një sitë. Ju mund të dekoroj koktej me limon ose gëlqere zest.

7. Koktej me Bloody Mary

Koktej, duke kujtuar frikën me një emër të vet, por duke mos humbur popullaritetin - "Mary Bloody", është emëruar në nder të Mbretërisë Mbretërore Mary Tudor, e cila u quajt "e përgjakur" për shumë represione kundër protestantëve. Ai u shpik nga Fernand Petiot - një bartender nga restoranti i Parisit "Harry's New York Bar".

Përgatitja e një kokteje si kjo:

 • 50 ml vodka
 • 100 ml lëng domate,
 • Tabasco prevede,
 • Salcë Worcester,
 • Kripë dhe piper
 • limon,
 • akull,
 • Kërcell selino për dekorim.

Koktej duhet të përzihet në një shaker, shtrydh lëng limoni me dorë. Hidheni në një top të lartë, silleni me piper dhe kripë dhe zbukurojeni me kërcell selino. Një pikë e rëndësishme: shakerja nuk mund të tronditet në mënyrë aktive, vetëm duhet ta shkundni butësisht.

8. Koktej "Ruse bardhe"

Koktej Ruse bardhe

Ky koktej ishte mbreti i disko-ve në vitet '80, dhe falë filmit "Big Lebowski", i lëshuar në vitin 1998, popullariteti i pijeve ka arritur një nivel të ri.

Përbërja e saj është:

 • 30 ml vodka
 • 30 ml liker kafeje,
 • 30 ml krem
 • Ice.

Për të shërbyer, ju mund të merrni një gotë "Moda e Vjetër" ose një e shtënë e vogël. Përbërësit janë të përzier në një gotë me një lugë bar dhe koktej është i dehur në një gulp.

9. Koktej B-52

Koktej B-52

Për herë të parë një koktej u shërbye nga baritore të Alice, e cila ndodhet në Malibu. Ajo quhet bombardues sekret rus, i cili nuk ishte përfunduar kurrë.

Për t'u përgatitur ju nevojitet:

 • 15 ml liker kafeje,
 • 15 ml "krem irlandez",
 • 15 ml Triple Seca.

Me ndihmën e një lugë bar ju duhet të shtroni shtresat e koktejit në një shtënë. Së pari derdh në pije, pastaj butësisht "Krem irlandez" përgjatë trajtuar të lugë dhe e fundit por jo më pak, Triple Sec. Në fund të pijeve në mënyrë efektive të vendosur në zjarr.

10. Koktej Daiquiri

Koktej Daiquiri

Për herë të parë u shfaq në Kubë "Daiquiri", ku një njeri me emrin Jenning Cox vendosi të përzjerë rumin, sheqerin dhe gëlqere në një gotë me akull. Koktej e mori emrin për shkak të fshatit "Daiquiri", ku u shpik.

Është përgatitur si më poshtë:

 • 60 ml rum rum,
 • 15 ml shurup sheqeri
 • gëlqere
 • Ice.

Çdo gjë është e përzier në një shaker dhe derdhur në një gotë përmes një sitë. Zakonisht, koktej nuk është zbukuruar me asgjë, por ju mund të bëni një kufi me sheqer kafe rreth buzës së xhamit.

11. Koktej Alexander

Koktej Alexander

Legjenda e koktejit "Aleksandër" është e lidhur me komandantin e madh Aleksandrin e Madh, është emri i tij që e mban këtë pije. Koktej vetë u shërbye së pari nga baristi në Angli në gjykatë, falë të cilit ai mori titullin "Zotëri".

Përgatitja e një kokteje si kjo:

 • 30 ml gin,
 • 30 ml liker kafeje,
 • 30 ml krem ​​të rëndë,
 • akull,
 • Arrë arrë për dekorim.

Të gjithë përbërësit janë të përziera në një shaker dhe derdhen në një xhami koktej. Koktej për të spërkat me arrëmyshk në krye.

12. Tequila Sunrise Cocktail

Tequila Sunrise Cocktail

Sipas legjendës, në tokë ka një vend të shenjtë ku mund të gjesh energji të pabesueshme në agim në ditën e ekuinoksit - piramidën prej 60 metrash në qytetin Teotihuacan. Koktej "Tequila Sunrise" u krijua si pjesë e një rituali për të blerë këtë energji dhe quhet "Uji zjarri" në këtë zonë.

Çfarë nevojitet për gatim:

 • 50 ml tequila,
 • 10 ml grenadine,
 • 150 ml lëng portokalli,
 • Fetë Orange për dekorimin,
 • tub,
 • Ice.

Pirja është e përzier në të djathtë të topit, pastaj është e mbushur me akull, e zbukuruar me një fetë portokalli dhe një kashtë.

13. Koktej Medusa

Koktej Medusa

Koktej i shtruar "Medusa" u bë i famshëm falë astronomit Paul Fisher, i cili ishte në gjendje të shihte nebula "Medusa" dhe "Gaforrja" vetëm pas disa koktejeve të dehur.

Çfarë ju nevojitet për një koktej:

 • 10 ml absinthe,
 • 20 ml liquor kakao,
 • 20 ml Triple Seca,
 • 5 ml kremi irlandez.

Një gotë liker kakao derdhet në xhami, pastaj me ndihmën e një lugë barash Triple Sec dhe absinthe derdhen butësisht, dhe në fund - krem ​​irlandez, rënie me rënie përmes një kashte.

14. Koktej Gin dhe Tonik

Koktej Gin dhe Tonik

Duke ikur nga malaria në Indi, ushtarët e ushtrisë angleze përdorën tonik në sasi të mëdha. Megjithatë, për të diversifikuar këtë pije, u shtua gini. Ky koktej nuk është vetëm lartësues, por edhe i përsosur në mënyrë të përsosur në të nxehtit.

Koktej përgatitet si vijon:

 • 50 ml gin,
 • 150 ml tonik
 • gëlqere
 • Ice.

Përbërësit janë të përziera në një shaker, duke shtrydhur një fetë gëlqereje. Pastaj koktej derdhet në topin e kokës përmes sitëit.

15. Sex koktej në plazh

Sex koktej në plazh

Epo, ku pa koktej popullor me emrin provokues "Sex on the Beach"! Ai provokon dhe josh, për të cilin ai ishte aq i dashur për heronjtë e serisë "Santa Barbara".

Ju mund të gatuani atë si kjo:

 • 50 ml vodka
 • 25 ml pijet alkoolike,
 • Në 40 ml lëng pineapple dhe lëng boronicë,
 • Pineapple dhe mjedër për dekorimin,
 • Ice.

Në një shaker, ju duhet të përzier të gjithë përbërësit, derdh mbi një sitë me një gotë "hobe" dhe dekoroj me një fetë pineapple dhe raspberries.

Koktej jo-alkoolike

Njerëzit të cilët preferojnë argëtim të sinqertë dhe komunikim të këndshëm me miqtë me siguri do të vlerësojmë ju si një barist është shumë më e lartë nëse keni kokteje jo-alkoolike në arsenalin tuaj. Ato bazohen në qumësht, akullore, fruta dhe fruta të pjekura, si dhe shurupe, lëngje dhe madje edhe vezë.

16. Koktej Rainbow

Koktej Rainbow

Për shembull, koktej i quajtur "Rainbow" nuk përmban alkool, përmban: 70 ml lëng portokalli dhe bukuroshe, sprite, grenadine dhe shurup "Blue Curacao". Së pari, grenadina është derdhur në një xhama "hobe" ose në kokë, pastaj me një lugë bar ata janë vendosur në shtresa të lëng, dhe në fund blu "shurup" Curacao blu. Para se të mbushni, duhet të derdhni akullin në një gotë, dhe ju mund ta dekoroni me një fetë portokalli dhe një tub me një ombrellë.

17. Fiesta

Fiesta

Pirja "Fiesta" përfshin: 2 ml shurupin e butë, 8 ml lëng frutash dhe portokall, 2 ml krem. Të gjitha që ju duhet të mundë në një shaker me akull dhe derdh në një e shtënë. Ju mund ta pini atë në një gllënjkë ose në gllënjka të vogla.

18. Koktej Red Arrow

Koktej Red Arrow

Në xhami "koktej irlandez" koktej "Red Arrow" është shërbyer. Për përgatitjen e tij është e nevojshme përzierje në një blender: 20 ml lëng limoni, 10 ml karamel dhe shurup vanilje, 100 ml lëng boronicë, xhenxhefil pak dhe lulushtrim për shije. Përbërësit janë të lodhur me kujdes dhe të nxehtë, domethënë, pinë koktej të nxehtë. Skajet e xhamit mund të zbukurohen me sheqer, të njollosur me një fetë limoni.

19. Koktej EggNog

Koktej EggNog

Pije e famshme "EggNog" është një variant i "Gogol-Eater", është edhe alkoolike dhe jo-alkoolike. Merrni 2 gota qumësht, arrëmyshk tokësor dhe 1 filxhan krem. Përzierja duhet të nxehet mbi nxehtësi të ulët. Ndërkohë, yolks e 5 vezë dhe sheqer duhet të rubbed, pastaj të vënë në zjarr dhe të nxehtë deri në masë të bëhet e bardhë. Butësisht shtoni yolks në përzierje qumështi dhe mundi mirë. Koktej është pak i ftohtë dhe shërbejnë në gota ose në topat e kokës, dekorativë arrëmyshk.

20. Koktej çokollatë Shake

Koktej çokollatë Shake

Qafat e qumështit, kaq të popullarizuara në mesin e të rriturve dhe fëmijëve, përgatiten në bazë të qumështit dhe akullores. Për shembull, për një qafë me çokollatë do t'ju duhet: ¼ filxhan çokollatë, 1 filxhan qumësht dhe disa topa akullore me vanilje. Të gjithë përbërësit duhet të rrihet në një blender ose shaker dhe derdh në një gotë të gjatë me një kashtë. Për shije, ju mund të shtoni banane të integruar, luleshtrydhe, mjedra dhe fruta të tjera për të pirë.

21. Koktej jo-alkoolike mojito

Koktej jo-alkoolike mojito

Mojito, i cili është aq popullor në mesin e të rinjve, është gjithashtu në dispozicion në dy versione: me dhe pa rum. Freskues joalkoolik "Mojito" mund të përgatitet si më poshtë: vendosni akullin në fund të xhamit, derdhni në ¾ "Sprite" dhe disa shurup sheqeri. Në një enë të veçantë është e nevojshme të grindni gjethet e hundës, limon dhe feta me limon me Maddler. Përzierja e tërë shtohet në xhami dhe përzihet me një lugë bar, pas së cilës është zbukuruar me një fetë gëlqereje dhe një kashtë.

22. Grushtat jo-alkoolike

Grushtat jo-alkoolike

Koktej i quajtur "grusht" duket shumë si komposto. Është shumë e thjeshtë për të gatuar atë, veçanërisht pasi ajo është shërbyer në një enë të thellë, nga ku është derdhur në gota. Kjo do të thotë se një koktej mjafton për të gjithë. Merrni 0.5 litra lëng molle, 0.5 litra limonadë xhenxhefil, sheqer për shije, feta mollë dhe manaferrat e tjera nëse dëshironi. Të gjithë ju duhet të ngrohni për një vlim, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të freskët.

23. Laguna blu koktej

Laguna blu koktej

Pije e mrekullueshme "Blue Lagoon" jo vetëm që duket shumë e dukshme, por gjithashtu përsoset në mënyrë të përkryer në nxehtësinë e verës. Për një koktej jo-alkoolik, ju do të duhet të: mbushni topin me иками kube akulli, derdhni gjysmën e pijeve të kaltra Blue Curaçao, shtoni sode dhe lëng limoni dhe përziejeni me një lugë bar. Ju mund të dekoroj një koktej me një fetë limoni ose një koktej koktej dhe kashtë.

24. Shirley Temple Cocktail

Shirley Temple Cocktail

Trajoni miqtë tuaj me një koktej shijshme Shirley Temple. Përgatisni atë si më poshtë: derdh akullin në një koktej, derdh limonadën e xhenxhefilit dhe shtoni shurupin e grenadines. Shtoni në "Sprite" dhe zbukurojeni me një qershi kokteje ose një fetë portokalli.

25. Honeymoon Koktej

Honeymoon Koktej

"Një e mirë, dhe më e rëndësishmja, një koktej i shëndetshëm pa dyshim do të vlerësohet nga miqtë tuaj. Ai mban emrin romantik "Honeymoon", falë mjaltit, i cili është pjesë e tij. Ju mund të përgatitni një pije si më poshtë: përzierje akull në një shaker, 100 ml lëng portokalli dhe mollë, si dhe lëng gjysmë limoni dhe mjaltë. Shkundni përzierjen tërësisht dhe derdhni në një gotë flaut shampanja. Pije që rezulton mund të zbukurohet me një qershi kokteje dhe shije portokalli, të mbështjellë me një thikë bar ".

26. Gojëmjaltë Berry

Gojëmjaltë Berry

"Frutat dhe manaferrat e zbehura janë të kombinuara në mënyrë të përkryer në" gojën "klasike, e cila nuk është vetëm një koktej i shijshëm, por një pije e madhe për njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese jashtëzakonisht të shëndetshme. Si rregull, smoothies janë bërë pa sheqer, receta standarde përfshin: fruta ose manaferrat, tokë në një blender dhe lëng limoni ose mollë. Opsionale, ju mund të shtoni kos, qumësht me akullore ose mjaltë në koktej.

27. limonadë xhenxhefil

limonadë xhenxhefil

Limonadë xhenxhefil është një bazë e shkëlqyer për shumë pije të buta në një parti. Është mjaft e thjeshtë për të gatuar: ju duhet të merrni rrënjë xhenxhefil të fërguar, sheqer, feta limoni dhe shtoni lëng limoni shtrydhur përmes një shtypi agrume. Përzierja duhet të vihet në zjarr dhe të çojë në vlim, pastaj të ftohtë dhe të lejojë të depërtojë për një orë, pas marrjes së xhenxhefil.

28. Koktej "Frappe"

Koktej Frappe

Një tjetër koktej i bazuar në qumësht dhe akullore paksa i ngjan një qumështi, por quhet ndryshe - "Frappe". Ju mund të shtoni në përbërësit kryesorë kafe, çokollatë të nxehtë, banane, luleshtrydhe, vanilje ose manaferrat e tokës. Këtu është receta për çokollatën më të shijshme "Frappe": mundi një gotë qumësht, disa topa akullore dhe një banane në një blender derisa të formohet qëndrueshmëri uniforme. Hidhi koktej në kokë, pastaj butësisht futni lugën e barit dhe derdhni çokollatë të lëngshme në pjesën e poshtme të xhamit përgjatë dorezës së saj. Ju mund ta thjeshtoni këtë proces duke derdhur çokollatë përmes një tubi kokteje.

29. Koktej çaj jeshil

Koktej çaj jeshil

Tones perfekte dhe freskon pije bazuar ne çaj jeshil. Ajo përmban një kompleks të tërë të vitaminave dhe jep një përgjegjësi të gëzimit, i cili padyshim do të ketë një efekt pozitiv në gjendjen e përgjithshme të trupit. Për të përgatitur një koktej, merrni: 1 gotë çaj jeshil të freskët, një gjysmë gotë lëng molle dhe akull. Plotësoni shakerin me akull, shtoni të gjithë përbërësit dhe shkundni mirë. Shërbeu në një highboll me një kashtë, nëse dëshironi, mund të zbukurohet me një fetë limoni.

30. Kajsi Shake

Kajsi Shake

Për ta bërë këtë, unë dua të ndaj me ju një recetë për një koktej të mrekullueshëm, i cili duhet të ndodhë jo vetëm në një parti të zhurmshme, por edhe në rrethin e familjes, sepse fëmijët e duan shumë. Kjo është një tronditje e shijshme e kajsi, e cila përgatitet në këtë mënyrë: vendosni një blender disa kajsi pa farë, derdhni një gjysmë gotë qumështi, një çerek filxhan kos të ulët yndyre dhe 30 ml lëng portokalli. Përzieni gjithçka dhe derdhni në një top të lartë. Shërbyer një koktej me një dekoratë të lëvozhgë portokalli dhe çokollatë të integruar. Besoni mua, të vegjlit tuaj do të jenë të kënaqur me një trajtim të tillë! "

Partitë unike, ndezëse dhe origjinale gjithmonë do të jenë argëtuese, nëse mendoni me kujdes të mbushni barin e shtëpisë. Kujdesuni për mysafirët tuaj: ofroni atyre një program emocionues, muzikë të mirë dhe kokteje shtëpi dhe ata patjetër do të vijnë tek ju përsëri dhe përsëri.

Vetëm lexoni artikullin: Vetë një Bartender: çfarë duhet të keni gjithmonë në shtëpi për një parti të mirë

Dëshironi të keni një argëtim të paharrueshëm?
Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,