Cottage Cheese Casserole - recetat më të mira për tavuj të harlisur në furrë

 1. Si të gatuaj lugë gjizë djathë: sekretet dhe këshilla gatim
 2. Kashtë gjizë si në kopsht
 3. Recetë hap pas hapi për një tavë të thjeshtë të gjizës në furrë
 4. Një tjetër recetë për sallatë gjizë casserole pa aditivëve "Të tre" - asgjë e tepërt
 5. Lakër qumështi me bollgur
 6. Tavë qumështorësh
 7. Kasollë me gjizë pa bollgur dhe miell
 8. Kasollë me gjalpë ushqimore me fara lulekuqe dhe një banane në një tenxhere të ngadaltë
 9. Tavë ushqyese me gjizë me oriz dhe kungull
 10. Recetë klasike për një tavë të butë gjizë në furrë
 11. Tavë qumështor me qershi në mikrovalë
 12. Kasollë gjizë me rrush të thatë dhe kissel të thata
 13. Tavë e copëtuar me rrush të thatë në mikrovalë

Djathë gjedhi është produkti më i shijshëm i qumështit. Ju keni qenë duke u përpjekur atë që nga fëmijëria, dhe ai kurrë nuk do të mërzitem. Çfarë lloj recetash me gjizë nuk është shpikur. Një, më e paharrueshme që nga kopshti, dhe pjatë ime e preferuar është tavë gjizë.

Një, më e paharrueshme që nga kopshti, dhe pjatë ime e preferuar është tavë gjizë

Ëmbëlsira e gjizës fillimisht nuk i pëlqente fëmijët, kështu pjekur, ajo do të bëhet një litar shpëtimi. Por përveç se ajo dukej e bukur dhe e kënaqshme, duhet të dini se si ta përgatisni atë saktë.

Në mënyrë që të përdorni recetën klasike për çerdhe për gjizë në furrë, së pari duhet të njiheni me disa këshilla dhe rregulla për përgatitjen e tij. Ne duam të marrim tavanin më të shijshëm, të harlisur dhe të vërtetë të djathit, dhe jo një "tortë" pa formë. Dhe kështu pasi të vazhdojmë me recetën kryesore tradicionale.

Si të gatuaj lugë gjizë djathë: sekretet dhe këshilla gatim

Në shtëpi, me shpërfilljen e rendit, shumë amvise janë të zhgënjyer në përgatitjen e kësaj pjate, por nëse i afroheni procesit me anën e djathtë dhe me shpirtin, atëherë njëqind për qind do të punojnë siç duhet.

 1. Gjizë - përbërësi kryesor. Prandaj, vëmendje të veçantë për këtë produkt. Duhet të jetë i freskët dhe i yndyrshëm. Më mirë jo i freskët, por pak i përzier. Ju mund të merrni së bashku dhe të pastër nëse ju ndiqni një dietë. Dhe në qoftë se jeni me të vërtetë të butë ose të thatë - thjesht shtoni krem ​​kosi.
 2. Gjithmonë ndiqni sekuencën alternative. Ndiqni hapat hap pas hapi. Kjo është, së pari mundi vezë dhe sheqer, gradualisht përhapjen e djathit. Në fund të bollgur (miell). Sigurohuni që përdorni një mikser.
 3. Forma e casserole gjizë jep bollgur. Bazuar në këtë, përdorni bollgur sa më shumë që të jetë e mundur në recetë. Përzierja e përfunduar duhet të duket si një krem ​​i hollë.
 4. Pas përfundimit të të gjitha procedurave, ia vlen të lini përzierjen e përgatitur për gjysmë ore në mënyrë që bollguri të mbushet.
 5. Në recetën origjinale të kafesë për gjizë, si në kopshtin e fëmijëve, rrush të thatë janë të fundit që do të shtohen. Para kësaj, steamed në ujë të valë ose çaj të nxehtë.
 6. Për të bërë një kore në krye në fund të gatimit, sasi e vogël me sheqer.

Kashtë gjizë si në kopsht

Kashtë gjizë si në kopsht

Shijoni si në fëmijëri, ju do yum! Casserole kthehet i shëndoshë dhe i kuq.

produktet:

 • Gjizë - gjysmë kilogram,
 • Gjalpë - gjysmë paketë,
 • Vezë pule - 3 gjëra,
 • Bollgur - gjysmë filxhan,
 • Qumësht - gjysmë filxhan,
 • Amidoni - 2 lugë të mëdhenj,
 • Sode buke - gjysmë lugë çaji,
 • Sheqeri - qelqi,
 • Rozë - gjysmë filxhan.

Veprimet hap pas hapi:

 1. Bollgur derdh qumësht të ngrohtë dhe lëreni të rritet për gjysmë ore.
 2. Rrishtë derdh ujë të nxehtë dhe të lënë të avullit për 5 minuta. Pastaj zbrazni dhe shpërndani atë në një peshqir letre për të hequr lëngun e tepërt.
 3. Mix vezë me sheqer dhe mundi.
 4. Shto copa gjalpë dhe mundi sërish.
 5. Djathë gjelbër kombinohen me niseshte dhe sode.
 6. Kombinoje djathin e gjizës dhe përzierjen e vezës dhe mundi.
 7. Hidh bollgur me qumësht dhe mundi derisa të qetë.
 8. Shto rrush të thatë dhe përzihet.
 9. Vendoseni brumin në myk dhe dërgoni në furrë për gjysmë ore.

Recetë hap pas hapi për një tavë të thjeshtë të gjizës në furrë

Recetë hap pas hapi për një tavë të thjeshtë të gjizës në furrë

Nuk ka asgjë të tepërt në këtë recetë. Por ju mund të shtoni në të dy fruta të freskëta të preferuara dhe fruta të thata. Por kjo është me kërkesë të hostesses.

Ne do të duhet:

 • Gjizë - 1/2 kilogram,
 • Sheqeri - një gjysmë gotë,
 • Vezë - 3 të mëdha,
 • Buka është një gotë e gjysmë.

Veprimet hap pas hapi:

 1. Bëni vezë me sheqer derisa të shtohet shkuma e fortë.
 2. Mix gjizë me vezë rrahur, shtoni bollgur dhe gatuaj brumë.

3. Grease formën me gjalpë dhe derdh brumë në të.

 1. Dërgo brumin në furrë për 20 minuta.
 2. Shërbyer me krem ​​dhe fruta.

Një tjetër recetë për sallatë gjizë casserole pa aditivëve "Të tre" - asgjë e tepërt

Tani ka shumë opsione të ndryshme për casseroles gjizë. Amviset moderne kanë një imagjinatë të mirë, kështu që ata shtojnë në këtë pjatë diçka nga manaferrat e ëmbël dhe frutat në produktet e mishit dhe djathrave.

Kjo recetë është shumë e thjeshtë për t'u përgatitur dhe përjashtuar çdo aditiv. Është e lehtë të kujtohet për çdo zonjë, dhe emri flet për veten "Të tre". Kjo do të thotë që të gjithë përbërësit duhet të shtohen në një sasi prej 3 copë.

Ju duhet:

 • Gjizë - 250 gramë,
 • 3 lugë: bollgur, sheqer, miell
 • Veza - 1 pc,
 • Naftës - 1 tbsp.

Për të bërë një tavë me 500 gram gjizë, ju duhet të shumëzoni sasinë e këtyre përbërësve nga dy. Me një masë të ndryshme të gjilpërave duhet të përputhen me të njëjtin raport të produkteve.

Përgatitja.

Hapi 1. Vendosni djathin në një pjatë të thellë për më shumë përshtatshmëri të trazimit të brumit.

Hapi 2. Shto 3 lugë: bollgur, sheqer, miell.

Hapi 3. Mundi një vezë.

Hapi 4. Mix të gjithë përmbajtjen deri në një masë homogjene dhe qëndrueshmëri.

Hapi 5. Grease formën me perime ose gjalpë dhe vendosni përzierje atje.

Hapi 6. Gjellë të butë shpërndani masën gjizë rreth perimetrit të formës.

Hapi 7. Vendosni gjithçka në furrë dhe piqni për 35-30 minuta.

Lakër qumështi me bollgur

Lakër qumështi me bollgur

Ky opsion nuk kërkon shtimin e miellit. Gjizë është gatuar shpejt dhe rezulton shumë e shijshme dhe lëng.

produktet:

 • Gjizë - gjysmë kilogram,
 • Sheqeri - gjysmë filxhan,
 • Vezë pule - 6 gjëra,
 • Bollgur - 5 lugë të mëdhenj.

Përgatitja:

 1. Grind gjizë deri sa të qetë me sheqer dhe vezë.
 2. Shtoni bishtajore dhe përziejeni gjithçka mirë. Lejo të bymehet për 15 minuta.
 3. Ne e zhvendosim përzierjen në një formë të ngopur dhe piqem për gjysmë ore.
 4. Para se të shërbeni, dekoroni me fruta dhe krem ​​whipped.

Tavë qumështorësh

Ky recetë e thjeshtë për tavanin më delikat nuk do të lërë amvise indiferente edhe rishtarësh.

përbërësit:

 • Gjizë - gjysmë kilogram,
 • Sheqeri - 200 gram,
 • Veza - 3 copë,
 • Krem kosi - 2 lugë,
 • Vanilla - 1 qese,
 • Pjekje uthull sode - gjysmë lugë çaji,
 • Miell - 3 lugë të mëdhenj.

Metoda e Përgatitjes:

 1. Bëjini vezët me sheqer.
 2. Çajeni mirë për të shmangur gunga.
 3. Kombinoje djathë dhe vezë me sheqer dhe bluaj deri sa të qetë.
 4. Shto vanilje dhe salcë kosi dhe bluaj sërish.
 5. Përzihet me sode dhe miell të shkëputur dhe llokoçis me një konsistencë të barabartë.
 6. Vendosni formën e ngopur dhe dërgoni në furrë për gjysmë ore.
 7. Dekoroni me krem ​​whipped para se të shërbejnë.

Dhe ne kemi një tjetër recetë awesome byrek i shijshëm i shijshëm me mollë në furrë

Kasollë me gjizë pa bollgur dhe miell

Ky tender dhe tavë me gëzof është i përshtatshëm për të gjithë familjen. Nuk e dëmton figurën, dhe fëmijët do të jenë të kënaqur me të.

përbërësit:

 • Djathë - 500 gr.
 • Vezë - 6 gjëra,
 • Sheqeri - 1 filxhan.
 • Niseshte patate - 2 lugë të mëdhenj,
 • Lëng limoni - 2-3 pika,
 • Ground kanellë - gjysmë lugë çaji,
 • Sheqer vanilje - qese,
 • Margarinë - për të lubrifikuar formën.

Udhëzime hap pas hapi:

 1. Vezë pushojnë, duke ndarë të bardhët nga yolks.
 2. Mundi yolks me sheqer deri sa të qetë.
 3. Proteina lëviz me lëng limoni derisa majat rezistente.
 4. Në masë të gjizës shtoni yolks whipped dhe shpohet përsëri.
 5. Pastaj sillni produktet e mbetura, rrëshqitni përsëri.
 6. Vërshëllim i vazhdueshëm ne prezantojmë proteinën e rrahur në pjesë të vogla.
 7. Mundeni gjizën e gjizës butësisht në një kallëp të përzier me margarinë dhe vendoseni në furrë për 25-30 minuta.
 8. Kontrolloni gatishmërinë e një kruese dhëmbësh. Nëse është e thatë, atëherë pjatë është e gatshme.
 9. Shërbyer garnitur me fruta, fruta ëmbëlsuar, çokollatë të grirë ose krem ​​whipped.

Kasollë me gjalpë ushqimore me fara lulekuqe dhe një banane në një tenxhere të ngadaltë

Kasollë me gjalpë ushqimore me fara lulekuqe dhe një banane në një tenxhere të ngadaltë

Kjo tavë është një mëngjes i shkëlqyer për të rriturit dhe të vegjëlit. Sidomos vlerësohet nga ata që dietat. Ju gjithashtu mund ta merrni me vete për të punuar si një meze të lehtë.

produktet:

 • Gjizë me yndyrë të ulët - gjysmë kilogram,
 • Vezë - 3 copë,
 • Krem kosi me yndyrë 1% - dy tbsp.
 • Maca - 2 lugë të mëdhenj,
 • Banane - 2 copa të vogla,
 • Miell - dy lugë,
 • Lemon ose portokalli zhvishem - një lugë të vogël,
 • Vanilla - qese,
 • Mjaltë - 2 tbsp. l.

Veprimi Hapi:

 1. Djathë gjelbër përzierje me vezë dhe mjaltë.
 2. Shto krem ​​kosi, vanilje, lulekuqe dhe miell. Të gjitha të përziera tërësisht.

3. Bananet prerë në sheshe të vogla dhe shtoni në brumë së bashku me portokalli ose limon zest. Të gjitha të trazuara mirë.

 1. Kapaciteti nga yndyrat multicooker me margarinë. Hidheni brumë në të dhe dërgoni atë në tenxhere të ngadaltë në regjimin e Pjekjes për 40-45 minuta.
 2. Kaseta e përfunduar mund të zbukurohet në krye me një banane të përzier me kos të ulët kalori natyral.

Tavë ushqyese me gjizë me oriz dhe kungull

Në recetat klasike të puddings pjekur djathë vilë, gjithmonë përdoret buka apo mielli. Kjo i jep gjellë kalorive shtesë. Ky shembull pa bollgur dhe pa miell.

Ne kemi nevojë:

 • Rajs - një gotë,
 • Gjizë me yndyrë të ulët - gjysmë kile,
 • 3 vezë,
 • Krem kosi me interes të ulët - një lugë,
 • Kungull - gram 150,
 • Lemon ose lëng portokalli - 3 lugë,
 • Një çerek filxhan me ujë të thjeshtë,
 • Gjysmën lugë çaji me sodë të shkrirë,
 • 3 lugë mjaltë
 • Një qese me vanilje.

Përgatitja:

 1. Ne vendosim të vlim oriz deri gjysma e gatshme. Duhet të jetë e ashpër.
 2. Cook qull kungull. Për ta bërë këtë, e prerë kungull pastruar nga mishi dhe zhvishem, e vënë atë në një tigan, derdh atë me ujë dhe limanny ose lëng portokalli. Gatuaj deri sa të butë, shtoni 1 lugë mjaltë dhe gatuaj në një gjendje të pastër.
 3. Gjizë paund me vezë dhe mjaltë.
 4. Shto në të vanilje, sode, oriz, salcë kosi dhe pure kungull. Të gjithë tërësisht lëviz.
 5. Ne e zhvendosim brumin në një myk të ngopur dhe e dërgojmë në furrë për gjysmë ore.
 6. Tavë përfunduar mund të jetë zbukuruar me fruta dhe kos natyral.

Recetë klasike për një tavë të butë gjizë në furrë

Receta tradicional tavë, duke kaluar nga brezi në brez. Kasapi gjithmonë del lëng, i butë dhe i ajrosur.

përbërësit:

 • Mishi i gjedhit - 0.5 kg.,
 • Bollgur - gjysëm qelqi,
 • Veza - 4 gjëra,
 • Qumësht i thartuar - xhami
 • Sahara - turi,
 • Vanilla - paketë
 • Sode ushqimore - një gjysmë lugë e vogël,
 • Salt - majë,
 • Rrush - njëqind gotë qelqi.

Receta hap pas hapi:

 1. Proteina për t'u shkëputur nga vezë e verdhë. Proteina kryen me gjysmën e sheqerit deri në majmun. Shkrini yolks me sheqer dhe kripë deri sa të bardhë.
 2. Djathë gjizë të përzier me yolks, kefir, sode, zierje, vanilje. Mix gjithçka tërësisht.
 3. Në masën që rezulton, shtoni pjesë të proteina dhe mundi.
 4. Vendoseni brumin në formë dhe dërgoni në furrë për gjysmë ore.
 5. Shërbyer pjatën pak ftohtë.

Një tjetër version i gjizës mahnitëse. Është shumë e dobishme dhe është një mëngjes i shkëlqyer për foshnjat, nënat infermierore dhe është veçanërisht e dobishme për gratë shtatzëna.

përbërësit:

 • Djathë - 500,
 • Veza - 4 copë,
 • Krem kosi - 2 tbsp. l.,
 • Molla - dy të mëdha,
 • Ujë i shuar - gjysmë lugë,
 • Gotë me bollgur,
 • Një gotë sheqer
 • Kanellë - gjysmë lugë,
 • Sheqer pluhur për dekorim.

Procedura e gatimit:

 1. Molla prerë në copa të vogla. Dhe gjysma e mollës për të prerë segmente të hollë.
 2. Mbulo të gjitha mollët me sheqer dhe kanellë. Le të qëndrojë për një kohë, në mënyrë që lëngu del jashtë.
 3. Djathë gjizë përzierje me vezë, sheqer, salcë kosi, sode dhe bollgur. Gatuaj gjithçka mirë. Shto mollë, vetëm ato që janë prerë në copa dhe derdh gjithë lëngun e sekretuar në brumë. Gatuaj gjithçka mirë.
 4. Derdhni brumin në një formë të ngopur, vendosni mollë në feta në majë të brumit. Piqni në furrë derisa të zihet.
 5. Para se të shërbejnë, spërkatni majën e tavës me sheqer pluhur.

Tavë qumështor me qershi në mikrovalë

Tavë qumështor me qershi në mikrovalë

Kasetë të gatshme shumë të shpejtë dhe të shijshme. Në gatim merr një maksimum prej 10-15 minuta. Dhe rezultati tejkalon të gjitha pritjet!

produktet:

 • Gjizë - gjysmë kilogram,
 • Vezë - 4 copë,
 • Sheqeri - një gotë,
 • Qershi pa gropa - një filxhan,
 • Miell - një e treta e qelqit.

Përgatitja:

 1. Djathë gjizë me sheqer dhe vezë.
 2. Shto miell dhe qershi. Përziejeni gjithçka.
 3. Përhapeni brumin në kallëpe silikoni.
 4. Piqni në mikrovalë për 5-6 minuta.
 5. Dekoroni me çokollatë të integruar para se të shërbeni.

Kasollë gjizë me rrush të thatë dhe kissel të thata

Kjo tavë rezulton çdo herë një shije të ndryshme për shkak të pelte të thatë. Ajo luan rolin e një zëvendësuesi të bojës dhe ngjyrës.

Base:

 • Gjizë - gjysma e një kg,
 • Vezë - 5 copë,
 • Bollgur - xhami
 • Raisin - filxhan i mesëm,
 • Puding Instant (çdo) - qese,
 • Sode - 1/2 lugë të vogël,
 • Miell - 2 lugë të mëdhenj.

Procesi i gatimit:

 1. Rrishtë derdh ujë të valë dhe të lënë të bymehet.
 2. Tundë fshij me sheqer deri sa të qetë.
 3. Beat vezë dhe përzierje me gjizë.
 4. Shto puthje të thatë, bollgur, miell, sode dhe gjithçka.
 5. Cover rrush të thatë dhe përzierje tërësisht.
 6. Derdhni brumin në formë dhe dërgoni në furrë për 40 minuta.
 7. Le të ftohtë dhe të shërbejë, dekoroj me krem ​​whipped.

Tavë e copëtuar me rrush të thatë në mikrovalë

Përgatit shumë shpejt dhe është i përshtatshëm për mëngjes për të dy fëmijët dhe të rriturit.

produktet:

 • Gjizë - 300 gramë.
 • Dy lugë mjaltë
 • Rozë - në diskrecionin
 • 3 vezë,
 • Dy lugë miell.

Metoda e Përgatitjes:

 1. Thith rrush të thatë në ujë të nxehtë.
 2. përzierje djathë, vezë, mjaltë dhe miell. Gatuaj brumin.
 3. Shtoni rrush të thatë, përzieni.
 4. Përhapet në kuti silikoni dhe mikrovalë për 5 minuta.
 5. Shërbyer me shurup kokrra të kuqe.

20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,