Kombinimi i ngjyrave të veshjeve të sipërme dhe këpucëve. Si të zgjidhni ngjyrat në rroba: rregulla për zgjedhjen dhe kombinimin e ngjyrave në rroba

  1. Rregulla për zgjedhjen e ngjyrave në rroba
  2. Kombinime ngjyrash - çfarë ngjyre ju pëlqen?
  3. Si të kombinoni pëlhurat dhe si të zgjidhni pëlhurat me një model?
  4. Si të zgjidhni aksesorët?
  5. A mund të kombinohen ngjyrat e ndritshme?

ansambli nuk është i lehtë, por jashtëzakonisht i dobishëm. Aftësia për të kombinuar me sukses dhe me stil ngjyrat do t'ju shpëtojë nga pyetje të tilla, nëse kjo shall përshtatet me veshjen time, çfarë bizhuteri të zgjedh për këtë kostum, nëse çanta ime përputhet me këpucë të reja dhe nëse bluza ime e preferuar i përshtatet kësaj skaji. Këto pyetje të thjeshta ditore kërkojnë që ju të zgjidhni dhe zgjedhja e duhur . Pa të, është shumë e vështirë të zotërosh plotësisht artin e të veshurit bukur dhe të dukesh elegant. Përveç kësaj, aftësia për të kombinuar ngjyrat dhe ato ngjyra dhe hije që ju përshtaten do ta lehtësoni më shumë. do të ndajnë me ju njohuri se si të mësoni se si të zgjidhni rrobat sipas ngjyrës.

Rregulla për zgjedhjen e ngjyrave në rroba

Ekzistojnë disa rregulla të thjeshta për kombinimin e ngjyrave brenda veshjet tuaja, të cilat janë të lehta për t'u mbajtur mend dhe zbatohen në jetë. Edhe nëse nuk keni një sens natyral të stilit, rregullat për përputhjen e ngjyrave do t'ju ndihmojnë të shmangni gabimet e stilit të zakonshëm kur zgjidhni rroba dhe veshje të përditshme. Nuk do të jetë e vështirë për ju të dukeni elegant dhe në një mënyrë të re, pa bërë ndonjë përpjekje të veçantë. Epo, le të fillojmë?

Kombinime ngjyrash - çfarë ngjyre ju pëlqen?

Do grua ka një ngjyrë të përshtatshme veshje që përputhet ose është shumë afër ngjyrës së saj të syve. Sidoqoftë, është e rëndësishme të zgjidhni një hije - nëse ngjyra e syve ka një shkëlqim të ftohtë, përdorni një ton të ftohtë, nëse është i ngrohtë, atëherë zgjidhni hijet e përshtatshme të ngrohta.

Ngjyra e bardhe. E bardha është neutrale dhe e gjithanshme. Një bluzë e bardhë do t'ju ndihmojë në çdo rrethanë. Dëshironi të dukeni mirë dhe nuk keni kohë për të zgjedhur rroba? Ndjehen të lirë për t'u veshur bluzë e bardhë nën një kostum të thjeshtë. Shtoni një shall të kundërt në veshjen tuaj dhe ju jeni në krye. Askush nuk do të dyshojë për mungesë shije. Në fund të fundit, e bardha kombinohet me sukses me ngjyra të ndritshme, si dhe me ato pastel. Nëse lloji juaj i ngjyrave është Dimër ose Verë, një ngjyrë e ftohtë e bardhë borë është e përshtatshme për ju, nëse jeni Vjeshtë ose Pranverë, vishni krem ​​të ngrohtë, ngjyrën e qumështit të pjekur dhe të butë.

Ngjyra gri . Kjo është një hije neutrale e kombinueshmërisë shumë të lartë. Kjo është, ajo është e kombinuar me gjithçka dhe shkon në të gjitha gratë, pavarësisht nga mosha, shija, çehre dhe figura. Ngjyra gri është kombinuar shumë mirë me hije të ndritshme tërheqëse: portokalli, mjedër, e kuqe, bruz, jeshile e ndritshme, burgundy, e zezë dhe e bardhë. Grey është sfondi i përsosur për tonet e gjalla. Ai fisnikëron dhe shton elegancën dhe stilin. Mos mendoni gjatë se si të kombinoni aksesorët ngjyra të ndritshme , mos ngurroni të blini diçka "gri". Një ansambël i tillë do të krijojë imazhin e një gruaje të sigurt, të qetë dhe elegante me një shije të rafinuar.

Ngjyra e zezë është gjithashtu e përshtatshme për pothuajse të gjitha gratë, pavarësisht nga fiziku dhe figura Ngjyra e zezë është gjithashtu e përshtatshme për pothuajse të gjitha gratë, pavarësisht nga fiziku dhe figura. Por shmangni veshjen plotësisht në vetëm një ngjyrë të zezë. E zeza është e mirë si sfond, por ajo duhet të jetë e hijezuar me hije të kundërta: të bardhë, të kuqe, gri, krem.

E kuqja është ngjyra e bruneteve me lëkurën e fytyrës mat. Ngjyra e kuqe e një sarafani, veshje apo xhakete shkon mirë me një bluzë të bardhë, të zezë ose gri. Kombinoni të kuqen me një skaj të zi ose gri dhe pantallona. Nga aksesorët - doreza të bardha \ të zeza dhe një kuletë në ton.

Ngjyrat blu dhe blu duhet të zgjedhin bionde me lëkurë të drejtë. Hije blu mirë në harmoni me të verdhë të zbehtë, të bardhë, gri, nganjëherë të zezë.

Ngjyra e verdhe   I përshtatshëm për brunetet e llojit të ngjyrës së dimrit Ngjyra e verdhe I përshtatshëm për brunetet e llojit të ngjyrës së dimrit. Ngjyra e verdhë e kombinuar me sukses me hije të ndryshme bojë kafe , kafe, ngjyra jeshile dhe blu. Biondet gjithashtu mund të veshin të verdhë, por ju duhet të zgjidhni hijen e duhur. Ngjyra e verdhë duhet të korrespondojë me fijet më të lehta të flokëve tuaj dhe duhet të plotësohet me pajisje shtesë ose rroba të një ngjyre të kundërta në mënyrë që vajza me flokë të drejtë nuk u bashkua me veshjen e saj.

E gjelbër shkon në bionde dhe brune. Por bëni dallimin midis hijeve të tij të ftohta dhe të ngrohta, të cilat gjithashtu duhet të kombinohen me ngjyra të kundërta ose neutrale të toneve të ngrohta ose të ftohta. E gjelbër harmonizohet me të verdhë, beige, argjend-gri, fildish dhe pothuajse të gjitha nuancat e kafe. E gjelbër e kombinuar me kafe është më e përshtatshme për brunetet, flokë kafe dhe flokë të kuqe.

Si të kombinoni pëlhurat dhe si të zgjidhni pëlhurat me një model?

Pëlhurat me një model janë më të vështira për t'u kombinuar sesa ngjyrat e pastra të thjeshtë. Vlen të përmbahet rregulli i mëposhtëm: një fotografi që është bërë vizualisht mbush vizualisht figurën, dhe vertikalisht e bën figurën më harmonike. Në varësi të fytyrës tuaj, zgjidhni rroba me një model që është i favorshëm për ju.
Nëse pëlhura është shtypur me shkëlqim , atëherë stili kompleks, linjat dekorative dhe zbukurimi, detajet shtesë mbi veshjet dhe kostume nga pëlhura të tilla nuk do të dallohen - ato do të humbasin kundër një sfondi të ndritshëm ose prishin modelin e saj. Në raste të tilla, është më mirë të ndalemi në stilet që theksojnë siluetin dhe linjat e figurës. Dhe dekor, linja përfundimi, dekorime të ndryshme dhe elemente komplekse duhet të rezervohen për rrobat e bëra nga pëlhura të thjeshta.
Pëlhura të punuara janë një zgjedhje e mirë për veshje dhe kostume elegante me linja të rrepta, të qarta.
Pëlhura të lehta të ndritshme me një model shumëngjyrësh janë të mira për veshjet e lezetshme verore dhe sundresses.
Zgjidhni veshjet e shtëpisë, kostume, rrobat e banjës nga pëlhura me qetësi, ngjyra pastel dhe ngjyra të buta.
Pëlhura me një model të vogël të rrallë , stoli, vija, kafazi janë të përshtatshme për bluza dhe këmisha dhe mund të vishen nën një skaj zyre, pantallona, ​​kostum, etj. Shmangni kombinimin e modeleve shumëngjyrësh të elementeve të ndryshëm të veshjeve. Nëse vishni një bluzë shumëngjyrësh, atëherë fundi dhe xhaketa duhet të jenë të thjeshta ose anasjelltas. për kostum veror dhe veshjet një vizatim i bukur i lehtë është mjaft i përshtatshëm, por më pas zgjidhni një krye apo bluzë të thjeshtë. Shtë e pamundur të kombinosh një bluzë në një kafaz me një skaj në bizele, një fustan me vija dhe një këmishë me një zbukurim të ndritshëm në një ansambël.

Si të zgjidhni aksesorët?

Në zgjedhjen e detajeve, duhet të kujdeset për veshjen, duke respektuar një ndjenjë proporcioni dhe shije. Pra, nëse veshja është zbukuruar me rruaza, fustane, qëndisje me shkëlqim, atëherë bizhuteritë në një ansambël të tillë do të jenë qartë të tepërta.
Si të zgjidhni këpucë? Me pak fjalë, duhet të keni një grup minimal: këpucë të rehatshme, të thjeshta me thembra të mesme ose të ulëta për veshje ditore, në verë - të hapura dhe të lehta, në dimër - të ngrohta dhe më të rënda; për fundjavën, së bashku me një palë elegante këpucë me takë të lartë.

A mund të kombinohen ngjyrat e ndritshme?

Për disa, një grup me dy elemente themelore neutrale dhe një ngjyrë të ndritshme mund të duket si një veshje klasike e mërzitshme që nuk mund të shprehë plotësisht personalitetin tuaj Për disa, një grup me dy elemente themelore neutrale dhe një ngjyrë të ndritshme mund të duket si një veshje klasike e mërzitshme që nuk mund të shprehë plotësisht personalitetin tuaj. Në fakt, të ndritshme dhe tërheqëse për sytë kombinime ngjyrash në rroba shpesh gjenden në veshjet e njerëzve të sigurt në profesionet krijuese. kombinoj ngjyra të ndritshme sigurisht e mundur, por gjithashtu i nënshtrohet rregullave të caktuara të stilit dhe shijes së mirë. Në mënyrë që të mos gaboheni, kombinoni të ashtuquajturat çifte ngjyrash: jeshile dhe të kuqe, të verdhë dhe vjollcë, blu dhe portokalli. Këto ngjyra janë të kundërta në rrotën e ngjyrave, ato natyrisht harmonizohen me njëra-tjetrën, ndihmojnë të qëndroni në këmbë dhe të tërheqni vëmendjen, por jo me absurditetin dhe zhurmën e veshjes, por me shijen dhe stilin e mirë. Sidoqoftë, kur kombinoni ngjyrat, duhet të mbahet mend se në mënyrën më të mirë ngjyrat që përkojnë në shkallën e shkëlqimit dhe intensitetit të ngjyrave, si dhe në ngjyrat e ngrohta dhe të ftohta, do të duken. Kjo do të thotë, ngjyrat e ndritshme të ngrohta duhet të kombinohen me të ftohtë të ndritshëm, dhe, për shembull, pastel të ngrohtë me hije të ngrohta pastel.

Kur zgjidhni një veshje të ndritshme, mos vishni pantallona me ngjyrë Kur zgjidhni një veshje të ndritshme, mos vishni pantallona me ngjyrë. Pantallonat e ndritshme janë një sjellje e keqe. Më mirë t'i hiqni dorë menjëherë sesa të provoni të eksperimentoni. Fakti është se pjesa e poshtme e veshjes është baza dhe themeli i saj, dhe këtu është më mirë të mos prishen rregullat dhe të mos kalojnë vijën e shijes së mirë. Prandaj, zbatoni një rregull të thjeshtë: fundi i ansamblit nuk duhet të jetë më i ndritshëm se i lartë. Jepini përparësi pantallonave të hijeve të buta themelore, dhe gjithmonë do të dukeni elegante.

Ne kemi përcaktuar rregullat themelore për kombinimin e ngjyrave në rroba. Mos u përmbahen atyre rreptësisht dhe fjalë për fjalë. Lini vetes një vend për eksperimente, duke krijuar stilin dhe imazhin tuaj unik, që thekson vetëm personalitetin tuaj. Nëse eksperimentet nuk janë për ju, atëherë kombinimet themelore në rroba do të lehtësojnë shumë zgjedhjen tuaj dhe zgjedhjen e përditshme të një veshje elegant dhe elegante. Gjeni gjithashtu, Dhe bëhuni elegant dhe tërheqës!

Të shikosh me stil është një dëshirë krejtësisht normale e çdo gruaje, dhe një kombinim kompetent i ngjyrave në rroba është një kusht i domosdoshëm për këtë. Ngjyra është një mjet i fuqishëm, por jep efektin e duhur vetëm kur përdoret si duhet. Ka studime të tëra shkencore që synojnë të studiojnë efektin e ngjyrës tek njerëzit. Ne ju ofrojmë 10 rregulla themelore për kombinimin e ngjyrave në rroba që do t'ju ndihmojnë të dukeni perfekt, elegant dhe tërheqës.

1. Kombinoni jo më shumë se 3-4 ngjyra. Në një imazh, është më mirë të përdorni nga 2 në 4 ngjyra. Mundësia e përdorimit të një ngjyre është e mundur, por në këtë rast gjërat duhet të jenë shumë interesante në mënyrë që imazhi të mos duket i mërzitshëm. Dhe një kombinim i më shumë se 4 hijeve mund t'ju bëjë të dukeni si një papagall i bukur, veçanërisht nëse është larg nga njëri-tjetri. Pastaj imazhi bëhet i mbingarkuar, dhe të tjerët thjesht nuk dinë ku të shikojnë.

2. Konsideroni jo vetëm se si kombinohen ngjyrat individuale, por edhe se si kombinohen hijet e tyre. Mundohuni të përdorni rregullin e ngjashmërisë: për shembull, është më mirë të kombinoni të kuqe të ndritshme me blu të ngopur, të vishni blu të lehta me rozë të zbehtë, etj. Po ashtu shumë opsion i mirë - gjërat një varg ngjyrash të ndryshëm në ngopje. Këtu ju duhet të mësoni të ndjeni harmoninë e ngjyrës dhe të zgjidhni kombinimin e duhur. Shtë e rëndësishme që hijet të mos konkurrojnë me njëra-tjetrën, dhe pastaj imazhi do të jetë harmonik.

3. Zgjidhni raportin e duhur të ngjyrave. Nuk duhet të jetë e barabartë: le një ose dy ngjyra të jenë parësore, dhe pjesa tjetër plotësojnë me sukses ato. Shtë gjithashtu shumë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje hijeve të aksesorëve - ato duhet të kombinohen saktë me ngjyrat e rrobave.

4. Siç e dimë, ka tone themelore. Isshtë e zezë, e bardhë, gri, bezhë. Ato mund të jenë në harmoni me çdo hije tjetër ose mund të kombinohen me njëri-tjetrin. Kushtojini vëmendje tipareve të figurës suaj, pasi tonet e lehta mund t'ju bëjnë më të plotë, por tonet e errëta, përkundrazi, janë më të holla. Shtë më mirë të përdorni opsione të tilla si gjëra themelore që do të hollohen me shtesa të ndritshme.

5. Sa i përket ngjyrave pastel, të gjitha mund të kombinohen me njëra-tjetrën, pavarësisht se cila është hija e tyre. Ju mund të vendosni në mënyrë të sigurt nenexhikun me jargavan, dhe pjeshkën - me blu të zbehtë - imazhi do të jetë i plotë, i butë dhe prekës.

7. Kontrasti ose ngjyrat e lidhura funksionojnë mirë së bashku. Të lidhura - këto janë tonet që janë në të njëjtën gamë, por ndryshojnë në hije (të kuqe, rozë, burgundy). Ato kontrastuese janë opsionet e kundërta si blu-portokalli, jeshile-e kuqe, etj. Për të parandaluar që kombinimet e kundërta të mos jenë tepër defiçente, ato mund të hollohen me tone neutrale siç janë e bardha dhe e zeza.

8. Kombinimi i gjërave me një model është shumë më i vështirë sesa ngjyrat e thjeshta. Nëse kombinoni gjërat me një model të ndryshëm, atëherë le të paktën një hije përputhet në to, ose modeli vetë do të jetë i ngjashëm. Gjithashtu një opsion i favorshëm - një kombinim i një lënde me një shtypje me një ngjyrë - kështu që ju nuk rrezikoni të dukeni shumë të dukshëm.

9. Pëlhurat e ashtuquajtura të përpunuara janë një mundësi e shkëlqyeshme për kostume zyrtare dhe veshje elegante. Por pëlhura të lehta, të lehta ose të ndritshme duket se janë krijuar posaçërisht për veshjet e verës.

10. Për të krijuar një ansambël harmonik, ju nuk duhet vetëm të jeni në gjendje të kombinoni hije mes vete, por gjithashtu të mbledhni të gjitha detajet me ngjyra dhe proporcione në një. Përveç kësaj, kushtojini vëmendje jo vetëm ngjyrave, por edhe strukturës së rrobave, nga e cila varet edhe transferimi i ngjyrave.

Mos kini frikë të eksperimentoni, përzieni hije të ndryshme , stilet dhe tekstilet. Kush e di, mbase kështu zhvilloni ligjet tuaja të modës.

Ngjyra është në gjendje të ndryshojë menjëherë dhe shfaqje , dhe gjendja shpirtërore e një personi, si për mirë, ashtu edhe për keq. Nëse jeni të kënaqur me vetëm opsionin me anën më të mirë, duhet të mësoni se si të kombinoni saktë ngjyrat. Kjo shkencë nuk është e thjeshtë, por shumë interesante dhe do të bazohet në rregullat më poshtë.

1. Aksesorët e duhur

Nëse të gjitha rrobat tuaja janë me të njëjtën ngjyrë, këshillohet që të plotësoni pamjen me pajisje shtesë që mund ta hollojnë atë. Ju mund të shtoni një shall me ngjyra, karficë zbukurimi, gjerdan etj. Zgjidhni ngjyrën tuaj me kujdes. Harku i zi, gri ose kafe totale mund të duket shumë e errët. Bardha duket mbresëlënëse, por në formën e saj të pastër shkon shumë larg në gjithçka. Dhe bollëku në imazhin e një ngjyre të ndritshme mund t'ju shqetësojë ju dhe të tjerët.

2. Kombinimi i duhur

Një kombinim i rrobave në hije të ndryshme të së njëjtës ngjyrë duket e mirë: maja është më e lehtë, fundi është më i errët, ose anasjelltas. Për shembull, blu mund të kombinohet me blu, bruz, purpur.

E bardha dhe e zeza mund të kombinohen në mënyrë të sigurt me absolutisht çdo ngjyrë dhe, natyrisht, mes vete. Theksi mund të vendoset falë të njëjtave aksesorë.

4. Vëmendja ndaj sasisë

Numri maksimal i ngjyrave në një imazh është katër. Shtë më mirë që shkalla e tyre në veshje të jetë e ndryshme: për shembull, dy kryesore dhe dy shtesë në formën e aksesorëve.

Të gjitha tonet nga paleta pastel nuk mund të kenë frikë të përzihen me njëri-tjetrin. Në çdo rast, imazhi do të jetë i butë, romantik dhe elegant.

Ju me siguri e dini se cilat ngjyra janë të ngrohta dhe cilat janë të ftohta. Shtë e padëshirueshme të kombinohen hije të ngrohta dhe të ftohta me një vështrim. Por edhe me ngjyra të ftohta ose të ngrohta, madje edhe ngjyrat më të kundërta mund të kombinohen.

Ngjyrat universale janë të bardha, të zeza dhe gri. Ju mund t'i merrni me siguri ato si një bazë dhe të plotësohen me pajisje shtesë të ndritshme.

8. Të bëhet më i hollë

Nëse dëshironi të shtrëngoni vizualisht figurën, atëherë lëreni që fundi i figurës suaj të jetë disa ton më i errët. Kjo do të balancojë vizualisht siluetë, do ta bëjë më të lehtë. Dhe mbani mend se e pakta nuk është vetëm e zezë. Ka shumë tone të tjera interesante të errëta: Marsala, vjollcë, blu e detit dhe jeshile e errët.

9. Kombinime harmonike

Tonet e ndërlidhura ose të kundërta kombinohen me njëra-tjetrën - kombinime të tjera mund të mos duken shumë harmonike. Të lidhura - ngjyrat që ndryshojnë në hije, për shembull, të kuqe, koral dhe burgundy. Të kundërta janë ato që janë të kundërta (jeshile me të kuqe, blu me portokalli). Për të kuptuar se cilat ngjyra janë të kundërta me njëra-tjetrën, rrota e ngjyrave do t'ju ndihmojë.

Epo, nëse shikojmë koleksionet më të famshme të stilistëve të shkëlqyeshëm, do të shohim një shkelje të plotë të këtyre rregullave. Në parim, moda është një zonjë e re demokratike, dhe ia vlen të veshësh, para së gjithash, atë që je rehat. Por gjithsesi mos harroni se eksperimenti është i mirë kur ju dekoron, dhe nuk ju bën të dukeni qesharake.

Si të kombinoni pëlhurat dhe si të zgjidhni pëlhurat me një model?
Si të zgjidhni aksesorët?
A mund të kombinohen ngjyrat e ndritshme?
Epo, le të fillojmë?
Kombinime ngjyrash - çfarë ngjyre ju pëlqen?
Dëshironi të dukeni mirë dhe nuk keni kohë për të zgjedhur rroba?
Si të kombinoni pëlhurat dhe si të zgjidhni pëlhurat me një model?
Si të zgjidhni aksesorët?
Si të zgjidhni këpucë?
A mund të kombinohen ngjyrat e ndritshme?
20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,