Mish, i pjekur në mëngë. Recipes.

 1. Gatuaj një copë në furrë - një recetë
 2. Mish derri i pjekur në mëngë në furrë
 3. Mish me perime në një mëngë në furrë
 4. Piqni viçin në mëngë me një copë:
 5. Mish me hudher të pjekur në furrë
 6. Si të gatuaj viçi me patate në mëngë?
 7. Recetë për viçi të shkëlqyeshëm me perime në mëngë në furrë
 8. Sa kohë të piqni viçin në furrë në mëngë?
 9. përbërësit:
 10. Përgatitja:
 11. Recetë për mishin e mishit
 12. Receta e dytë është viçi në mustardë dhe majonezë
 13. Mënyra e tretë - viçi me xhenxhefil dhe salcë soje, në stilin oriental
 14. Receta e katërt - viçi me qepë dhe paprikë

Detyra kryesore e mëngës është që të ruajë sa më shumë lëng të jetë e mundur në mishin e përfunduar, prandaj edhe një qafë derri, madje edhe viçi i mprehtë dhe fileto pule , dalin çuditërisht të shijshme dhe lëng. Në recetat më poshtë ne do të shqyrtojmë disa mënyra për të pjekur viçi në një mëngë në furrë.

Gatuaj një copë në furrë - një recetë

Çdo mish mund të plotësohet me bimë të freskëta të ndryshme, nga të cilat mund të bësh një marinadë aromatik të çuditshme ose të shkosh pak dhe thjesht të pjekësh mishin me herbs në një mëngë. Falë mëngës, mishi nuk mund të ruajë të gjitha lëngjet e saj, por gjithashtu të jetë i mbushur me aromën e të gjithë atyre aditivëve që vendosni të zgjidhni.

përbërësit:

 • fileto viçi - 2.2 kg;
 • - 35 ml;
 • kripë deti - 1 1/2 tbsp. lugët;
 • sprigs rozmarinë - 10 copë;
 • rakira me dragua - 10 copë.

preparat

Përgatitja paraprake e mishit para pjekjes është e thjeshtë: thani copën, lyejeni me vaj dhe spërkate me kripë deti të trashë. Shtoni disa piper të freskët. Merrni spango të kuzhinës dhe lidhni ato një pjesë të segmenteve të petëzuara përgjatë gjithë gjatësisë. Një procedurë e tillë e thjeshtë do ta ndihmojë mishin të mbajë formën e saj gjatë pjekjes dhe të mbajë bimët. Vendosni gërshetat e rozmarinës dhe dragua, dhe pastaj vendosni viçin në mëngë. Lëreni mishin në furrë në 135 gradë për një orë e gjysmë. Në dalje, merrni një pjesë me shkallë të pjekjes medium të rralla.

Mish derri i pjekur në mëngë në furrë

Për ata që preferojnë mish më shumë të pjekur, ne ju rekomandojmë të pjekni pulpë viçi nga pulpë viçi. Vakt i gatshëm mund të shërbehet të nxehtë ose të majtë për të përfunduar ftohjen, pastaj për të prerë dhe vënë në sanduiçe ose përveç mishit.

përbërësit:

 • karrota - 85 g;
 • sprigs rozmarinë, trumzë - 3 copë;
 • hudhër - 6 karafil;
 • pulpë viçi - 1.4 kg;
 • vaj ulliri.

preparat

Pas shpëlarjes së një copë pulpë të mishit të viçit, thajini dhe derdhni bujarisht me vaj. Fërkoni mishin me kripë dhe krijoni disa vrima të thella, por të vogla duke përdorur një thikë të hollë. Vendos shkopinj karrota, karafil hudhër dhe bimëve në vrima. Nëse dëshironi të merrni një proshutë të mprehtë, atëherë shtoni feta piper i nxehtë djegës. Vendoseni mishin e përgatitur në mëngë dhe dërgoni në furrë për 1 orë e 20 minuta. Hiqeni mishin e përfunduar dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta para prerjes.

Mish me perime në një mëngë në furrë

përbërësit:

 • pulpë viçi - 1.3 kg;
 • hudhra - 4 karafil;
 • - 115 ml;
 • qepë - 95 g;
 • piper i ëmbël - 135 g;
 • kungull i njomë - 135 g;
 • sprigs rozmarinë - 3 copë;
 • mustardë e ëmbël - 1 tbsp. një lugë.

preparat

Kthejeni karafil hudhër në një paste me një majë të mirë të kripës. Përzihet paste me hudhra me mustardë dhe fshij përzierjen e viçit me përzierjen. Pritini perimet në shkopinj me madhësi të barabartë, spërkatni me vaj, kripë dhe dërgoni ato në mëngë së bashku me mishin. Hidh në supë viçi dhe siguroj qesen me klip. Piqni mishin për një orë në 175 gradë dhe pastaj prerë mëngën dhe ngrini temperaturën në 220 gradë për 10 minuta derisa copa të jetë i thekur.

përbërësit:

përbërësit:

preparat

Bëni një prerje të drejtë në qendër të copë. Blender, mundi salcice me ullinj, lëng agrume, gjalpë, domate dhe bimë me hudhër. Plotësoni prerjen me paste dhe rregulloni me skewers. Silleni pjesën bujare jashtë dhe vendoseni në një mëngë së bashku me feta patate dhe dafine. Si të piqni viçin në furrë në mëngë? Përafërsisht 4 orë në 160 gradë.

përbërësit:

1 kg viçi,

5 tbsp. l. vaj vegjetal .

2 tsp. Bimët provansale, ose një përzierje e bimëve tuaja të preferuara,

2 tbsp. mustardë,

kripë, piper - për shije.

Chunk, ajo rezulton shumë e butë për shkak të marinadës së thjeshtë. Është përmes tij që unë gatuaj më së shumti enët e mishit ! Kostot e punës dhe produktet e konsumuara - të paktën, dhe mishi - është shkrirë në gojë. Të gjithë mysafirët tuaj patjetër do të kërkojnë një recetë për një mish të tillë të mrekullueshëm.

Pak janë të lidhur me viçi për shkak të gjatësisë së gatimit dhe ngurtësisë së mishit, ndryshe nga mishi i derrit. Por unë ju siguroj, mishi i gatuar në këtë mënyrë është shumë lëng, i butë. Dhe është mirë, të nxehtë dhe të ftohtë si shkurtime të ftohtë.

Preferoj të piqem mishin në mëngë dhe kjo është një copë, sepse del se është e thatë, pa shumë majonezë. Dhe ajo që është e rëndësishme - nuk duhet të pastrosh fletën e pjekjes pas saj dhe të harxhosh shumë kohë duke u përgatitur dhe përgatitur.

Uff, ashtu si të gjitha përparësitë e përshkruara, tani mbetet vetëm për të paraqitur aromën që përhapet në të gjithë banesën dhe më gjerë)

Piqni viçin në mëngë me një copë:

1. Gatim marinadë: derdh vaj perimesh në një enë të vogël,

shtoni herbs Provence, ose një përzierje e bimëve tuaja të preferuara. Kripë, piper për shije.

Shto mustardë, përziejeni gjithçka.

Mish është mish shumë i shijshëm dhe i shëndetshëm, i cili, për fat të keq, jo të gjithë e duan. Disa pjata shtëpiake të bëra nga ky lloj i mishit, janë shumë të vështirë dhe të thatë. Për ta shmangur këtë, përpiquni të gatuani viçin, të pjekur në mëngë, duke përdorur recetat e sugjeruara në artikullin tonë.

Mish me hudher të pjekur në furrë

Receta e mëposhtme do t'ju ndihmojë të gatuani viçin e shijshëm, i cili jo vetëm që mund të hahet i nxehtë, por gjithashtu përdoret si ushqime të ftohta :

 • Në 1 litër ujë, shpërndajë 2 lugë kripë dhe 1 lugë çaji sheqer të grimcuar. Shtoni 2 lugë lëng limoni . Në zgjidhjen rezultuese, vendoseni mishin që peshon 700 gram në copë, pa salcë, në mënyrë që ajo të jetë plotësisht e mbuluar me ujë. Në këtë lëng, hidhni 4 bizele piperësh të zi dhe 2 gjethe gjiri të mesme. Mbi, vendosni diçka të rëndë dhe lini atë në një dhomë në një temperaturë prej 20-22 gradë për 12 orë. Nëse dhoma është shumë e nxehtë, është më mirë të vendosni tiganin në frigorifer;
 • Në një tas të veçantë, përzierje mustardë dhe vaj perimesh. Shtoni piper të zi në shije;
 • Hiqni viçin nga shëllirë dhe lubrifikoni mirë me përzierjen e përgatitur;
 • Në një pjesë të mishit, bëni shkurtime mjaft të mëdha, presni me hudhër dhe lëreni të zhyteni për 40 minuta;
 • Temperatura e furrës për të arritur 180 gradë;
 • Vendosni një copë mishi në një mëngë për pjekje, shtoni gjysmë gotë ujë dhe vendosni në furrë derisa uji vlon në mëngë. Pas kësaj, ulni nxehtësinë në 120-150 gradë dhe piqni për 80-90 minuta. Pastaj, fikni nxehtësinë, dhe për një tjetër 20 minuta.

Si të gatuaj viçi me patate në mëngë?

Kjo gjellë edhe zonja më e papërvojë do të dalë shumë e shijshme. Patatet janë ngjyrosur me aromë delikate të mishit, ajo rezulton shumë e butë, por nuk bie.

Ndiqni udhëzimet tona dhe lehtë mund të gatuash një darkë të shijshme për të gjithë anëtarët e familjes:


Ndiqni udhëzimet tona dhe lehtë mund të gatuash një darkë të shijshme për të gjithë anëtarët e familjes:

 • 600-700 gram të prerë të mishit të ligët në copa të vogla . Shtoni shije të shijshme hops-suneli dhe piper të kuq. Thith për 1 orë;
 • 700 gram patate peeled, larë tërësisht dhe prerë në copa të mëdha të mjaftueshme;
 • 1 karota të mesme të pastruara, të lara dhe të integruara ose të prera imët;
 • 1 zhvishem me qepë dhe prerë imët;
 • Vendosini të gjitha perimet në një qese për pjekje dhe përzieni;
 • Vendoseni mishin në krye. Pako një kravatë, dhe e bëjnë atë një birë të vogël;
 • Furrë ngroh paraprakisht në 250 gradë;
 • Vendosni një mëngë me viçi dhe patate;
 • Pas 20 minutash, ulni ngrohjen e furrës në 200 gradë, kuzhinierini për një orë tjetër;
 • Pjatë e përfunduar është e paraqitur në pllaka dhe zbukuruar me bimë të freskëta të imëta.

Recetë për viçi të shkëlqyeshëm me perime në mëngë në furrë

Ndër enët e mishit është gjithashtu me vlerë të përmendet viçi i tenderit me perime. Është gatuar shumë thjesht dhe del shumë e shijshme dhe ushqyese.

Përveç kësaj, perimet nuk humbasin cilësitë e tyre të dobishme, pasi ato nuk i nënshtrohen tiganisjes.


Përveç kësaj, perimet nuk humbasin cilësitë e tyre të dobishme, pasi ato nuk i nënshtrohen tiganisjes

 • Një ditë para gatimit, ju duhet të marinoni viçi me peshë rreth 400 gram me shtimin e kripës, piperit, qepës dhe hudhrave për shije;
 • Merrni 5 patate të mesme, 1 karotë, 1 patëllxhan dhe 1 kunguj të njomë të vogël. Të gjitha perimet larë, peeled dhe prerë në copa;
 • 2 e ëmbël speca zile lani, hiqni farat dhe bërthamat dhe prerë në shirita;
 • Të gjithë përbërësit janë të përzier në një enë qelqi, kripë dhe piper. Sasi e vogël me një përzierje të bimëve provansale;
 • Hidhni 3 lugë vaj vegjetal në këtë enë dhe përziejeni gjithçka përsëri;
 • Mish i marinuar prerë në copa, sprapsin;
 • Vendoseni mishin me perime në një mëngë të pjekjes, lidheni paketën me një fjongo dhe vendosni në një fletë pjekjeje në furrë, e cila duhet të nxirret paraprakisht në 180 gradë për 30-40 minuta;
 • Pastaj ju duhet të hiqni tiganin, shpuar thesin me thikë dhe të bëni një prerje të vogël. Vazhdoni të gatuani për 20 minuta.

Sa kohë të piqni viçin në furrë në mëngë?


Sa kohë të piqni viçin në furrë në mëngë

Shumë amvise gjatë gatimit nuk përdorin receta të modeluara, por krijojnë kryeveprat e tyre të kuzhinës.

Në këtë rast, ata shpesh kanë një pyetje, sa kohë duhet të piqni produktin në mëngë në furrë?

Koha e gatimit për mish viçi varet nga pesha e saj, temperatura në të cilën është ndezur furrën, dhe gjithashtu nëse keni marinuar mishin. Nëse përdorni një copë mishi që peshon 1 kg, e cila nuk është marinuar paraprakisht, sillni temperaturën në furrë në 200 gradë dhe gatuani për rreth 2 orë.

Një kile me viçi të ligët mund të pjeket në 180 gradë për një orë e gjysmë. Për mishin që është marinuar për 12-24 orë, koha e gatimit zvogëlohet për 20-30 minuta nga ajo e specifikuar.

Nëse doni viç, provoni ta pjekni atë në mëngë. Kjo është tepër e thjeshtë dhe mënyrë të shpejtë do t'ju japë shijshme, lëng dhe pjatë e shijshme për të gjithë familjen tuaj.

Recetë për viçin e pjekur me mustardë me fotografi hap pas hapi të gatimit. Shumë prej tyre janë të ballafaquar me probleme kur gatuaj viçi, shpesh del se është mjaft e thatë. Kur pjekje viçi në mëngë një problem të tillë mund të shmanget plotësisht, viçi në mëngë është gjithmonë i butë dhe lëng. Kur pjekje viçi, ju mund të shtoni salca të ndryshme , për shembull, në bazë të senatit. Viçi i pjekur me mustardë është mesatarisht me aromë, i shijshëm, i përshtatshëm për ushqime të ftohta dhe enët e nxehta. Përmbajtja kalori e një servimi të mishit me mustardë (140 gramë) është 260 kcal, kostoja e shërbimit është 41 rubla. Përbërja kimike një shërbim i mishit të pjekur: proteina - 25 gram; yndyrna - 17 gram; karbohidratet - 0.3 gram.

përbërësit:

Për përgatitjen e mishit të pjekur, ne kemi nevojë (për 6 servings):

viçi (drumstick) - 800 gram; tabela e sinapit - 20 gramë (2 lugë); vaj luledielli - 5 gram (1 lugë); kripë, erëza.

Përgatitja:


Lani dhe thani mishin me një pecetë Lani dhe thani mishin me një pecetë. Për këtë recetë, unë zgjodha një shufër (dmth. Një tibi viçi), por gjithashtu mund të marrësh dhe të zgjedhësh një mish tjetër - pjesa hip ose shpatull.


Në një enë të veçantë, përzier përbërësit për salcë mustardë: vaj luledielli, mustardë, kripë dhe erëza Në një enë të veçantë, përzier përbërësit për salcë mustardë: vaj luledielli, mustardë, kripë dhe erëza.


Mish viçi gatuar gatuar  salcë mustardë  vendoseni mishin në një thes (mëngë) për pjekje Mish viçi gatuar gatuar salcë mustardë vendoseni mishin në një thes (mëngë) për pjekje. Para pjekjes, ju mund të marinoj pak mish në salcë, duke e vënë atë në frigorifer për 1-2 orë, por kjo nuk është e nevojshme.


Ne vendosim viçin në mëngë në një pjatë për pjekje, mishi i pjekjes duhet të vuloset me një tel të veçantë (zakonisht të përfshira me qese për pjekje) Ne vendosim viçin në mëngë në një pjatë për pjekje, mishi i pjekjes duhet të vuloset me një tel të veçantë (zakonisht të përfshira me qese për pjekje).

Piqni viçin në një mëngë të furrës në 180 gradë për 1,5-2 orë.


Pastaj merrni mishin nga furra, hapni me kujdes mëngën (në mënyrë që të mos digjeni vetveten dhe kështu që lëngja të mos derdhet mbi fletën e pjekjes) Pastaj merrni mishin nga furra, hapni me kujdes mëngën (në mënyrë që të mos digjeni vetveten dhe kështu që lëngja të mos derdhet mbi fletën e pjekjes).


Hiqeni mishin në furrë për 20 minuta, në mënyrë që viçi të jetë i mbuluar me një copëz të vogël Hiqeni mishin në furrë për 20 minuta, në mënyrë që viçi të jetë i mbuluar me një copëz të vogël.

Pas pjekjes, le të qetësohet pak viçi, pastaj mund të pritet në pjesë. Mishi është prerë mirë në prani të një thike të mprehtë, ju mund të prerë viçin në feta mjaft të hollë. Mish me mustardë mund të shërbehet si një pjatë e nxehtë, si dhe një meze të lehtë të ftohtë ose mish për sanduiçe.

ProduktiPesha eproduktit(gram)Çmimi për kg të produktit (rub)Kcal për 100 g të produktitMish (tibia)

800 300 187 Vaj luledielli 5 100 900 Mustardë tavoline 20 200 190 Gjithsej:

(6 servings)

8252451579Pjesa14041260Proteina (gram)Fat (gram)Karbohidrat (gram)Pjesa25170.3

Sa e shijshme për të pjekur viçi në mëngë, 4 mënyra të thjeshta . Biftek një copë viçi marinuar me erëza të ndryshme, seasonings, vënë në një mëngë plastike dhe piqem në furrë.

Rezultati është një lëng, mish i shijshëm që mund të shërbehet nxehtë me një pjatë anësore ose të ftohtë, si një rostiçeri dhe.

Recetë për mishin e mishit

 • viçi (një copë) 700-800 gram
 • kripë 2 lugë
 • lugë çaji sheqer
 • lëng limoni 2 lugë
 • hudhër
 • piper, dafinë, mustardë
 • vaj vegjetal

Si të gatuaj viçi

Shpërndarë sheqer, kripë në 1 litër ujë, pour në lëng limoni dhe përzierje. Vendoseni mishin e larë në shëllirë që shfrytëzohet, shtoni disa bizele piperesh, disa gjethe gjiri, vendosni shtypje. Lini në këtë formë mishin për 12 orë - 1 orë, mbajeni në temperaturë dhome dhe pastaj vendosni në frigorifer.

Pas kohe, thani mishin, fshijini me një përzierje të vajit vegjetal, piperit të tokës dhe senatit. Pastaj, në të gjithë sipërfaqen e mishit, bëni shkurtime të vogla, vendosni pjesë të hudhrave në shkurtime dhe lëreni të ngjyroseni për 30 minuta.

Në këtë formë, vendosni mishin në mëngë, derdhni një gjysmë gotë ujë, të lidhur fort dhe vendosni në një fletë pjekjeje.

Vendoseni mishin në furrë të nxehtë dhe piqni në 180 gradë derisa uji vlon në mëngë, pastaj ulni temperaturën në 130-150 * dhe gatuajini për një orë e gjysmë. Fikni furrën dhe lini mishin në të për 20 minuta.

Receta e dytë është viçi në mustardë dhe majonezë

 • viçi 1,5 kg (një copë)
 • piper, kripë
 • mustardë, majonezë

Si të gatuaj viçi në mustardë:

Fërkoni mishin me kripë, piper të tokës dhe lëreni për 1 orë. Pastaj ne veshur copë tërë me mustardë, e vënë atë në frigorifer dhe të lënë atë për 5-6 orë ose gjatë natës. Pastaj ne yndyrna mish me majonezë, e vënë atë në mëngë, fiksim atë.

Vendoseni mishin në një mëngë në një furrë të nxehtë dhe piqni në këtë mënyrë: 1 orë në 200 gradë dhe 90 minuta kuzhinier në 180 *.

Mënyra e tretë - viçi me xhenxhefil dhe salcë soje, në stilin oriental

 • 1 kg viçi (një copë)
 • 2 karafil me hudher
 • gjysmë gotë salcë soje
 • qelqi i perimeve
 • 3 lugë çaji xhenxhefil i copëtuar imët

Si të gatuaj viçi me xhenxhefil:

Përzihet vaj me salcë soje, xhenxhefil dhe hudhër grimcuar. Vendoseni mishin në marinadë që rezulton për gjysmë ore, duke e kthyer disa herë gjatë kësaj kohe.

Pastaj vendoseni mishin në mëngë, të lidhur, të vënë në një fletë pjekje dhe në një furrë të nxehtë. Në 200 * kuzhinier rreth një orë e gjysmë. Kur shërbejnë, prerë mishin dhe derdh lëng, i cili u formua në mëngë pas pjekjes.

Receta e katërt - viçi me qepë dhe paprikë

 • 1 kg mish (një copë)
 • llambë
 • 3 lugë salcë soje
 • lugë gjelle vaj ulliri
 • lugë çaji piper i papërpunuar
 • piper i zi terren

Si të gatuaj viçi me piper:

salcë soje përhapeni, prerë në gjysmë unaza, onions, paprika, gjalpë dhe një piper pak të zi, përzierje. Vendoseni mishin në këtë marinadë dhe martoheni për 1 orë, duke e kthyer atë disa herë.

Vendoseni mishin në mëngë, mund të shtoni qepën nga marinada, lidheni fort mëngën, vendosni paketën në fletën e pjekjes dhe vendosni në një furrë të nxehtë. Piqni viçin në mëngë, në furrë, rreth 90 minuta.


Si të piqni viçin në furrë në mëngë?
Si të gatuaj viçi me patate në mëngë?
Sa kohë të piqni viçin në furrë në mëngë?
Në këtë rast, ata shpesh kanë një pyetje, sa kohë duhet të piqni produktin në mëngë në furrë?
20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,