Patëllxhan për dimër: 9 receta më të mira

 1. Patëllxhan për dimër - recetë më të mirë për gatim "Gishtat e lëpirjes"
 2. përbërësit:
 3. Recetë e shijshme për patellxhan gatuar si kërpudha
 4. Patellxhan më të shijshme për dimër - skuqur me hudhër
 5. Pecetë për dimër "Desyatochka" - një sallatë popullore patellxhan
 6. Recetë për gatim "blu" pa sterilizim në lëng domate
 7. Patellxhan gjuhe Teschin
 8. Recetë për patëllxhirat e shijshme në gjeorgjian - "Yum gishtat"
 9. Patëllxhan Korean
 10. Recetë gatim boshllëqet e patëllxhan për dimër, pjekur në furrë

Recipes Gatim:

Për amviset shumë, kjo perime si një billet ose në përgjithësi, si një pjatë është përdorur rrallë. Dhe këtu kot. Në këtë produkt, një sasi e pabesueshme e ushqyesve, e cila është vetëm një fije. Është e dobishme për forcimin e enëve të gjakut, për të përmirësuar imunitetin dhe për zemrën.

Përveç kësaj, kalori të ulët - vetëm 100 gram për 24 kcal. Vetëm e drejtë për ata që janë në dietë.

Pllakat e patëllxhanit përdoren gjithashtu gjerësisht, siç janë trangujve turshi, kungull i njomë dhe domate. Ata bëjnë një rostiçeri të madhe me të. Dhe procesi i gatimit merr pak kohë - e thjeshtë, e shpejtë dhe e shijshme.

E pra, le të fillojmë

Patëllxhan për dimër - recetë më të mirë për gatim "Gishtat e lëpirjes"

Patëllxhan për dimër - recetë më të mirë për gatim Gishtat e lëpirjes

Kjo është një nga recetat më të preferuara të patëllxhanit tim të preferuar për dimër. Shije e shkëlqyer dhe vetëm një meze të lehtë. Kjo përgatitje përmban shumë perime verore - të dobishme në çdo kombinim. Kujton një sallatë.

përbërësit:

 • Patellxhan e rinj - rreth dy kilogram,
 • Domate - gjëra 3-4,
 • Onions - 2 qepë,
 • Piper i kuq dhe i zi - një lugë çaji,
 • Vaj luledielli,
 • Sheqeri dhe kripa - për shije.

Si të gatuaj patëllxhan më të mirë për dimër "gishtat lëpirje"

Filloi të lante perimet. Kanë flokë të kaltër të prerë bishtin. Pritini në qarqe rreth një dhe një centimetër të trasha. Vendoseni në një enë të veçantë, kripë dhe derdhni ujë të ftohtë. Tani, lëni për një orë - le të dalë gjithë hidhërimi i tyre.

Lëvozhni domate nga lëkura. Për ta bërë këtë, ata duhet të mbajnë 2 minuta në ujë të vluar dhe pastaj derdhen me ujë të ftohtë. Dhe më tej, çështja e teknologjisë - lëvozhgimi hiqet lehtë dhe thjesht. Pritini domate në feta.

Qepë prerë si një sallatë. Tani ju duhet të shtoni onions me domate pak në zjarr. Në këtë pikë, shtoni kripën e fundit (një lugë gjelle). Gatuajini rreth dhjetë minuta derisa të gjendeni në qull.

Tjetra, patellxhan piper dhe roll në miell skuqura në të dy anët.

Sterilizoni kavanoza në furrë në 50 gradë për rreth gjysmë ore.

Në kavanoza vendosim deri në gjysmën e kaltërve dhe i mbushim me lëng të përgatitur me domate-qepë. E pavlefshme nuk duhet të jetë. Pastaj përsëri një rresht të patëllxhaneve dhe perimeve mbushur përsëri. Shtresa e fundit përfundon me "blu".

Tani kemi nevojë të sterilizojmë godinën tonë për dimër. Për ta bërë këtë, vendoseni kavanoza në një tenxhere me ujë të nxehtë (uji vetëm para varëse) dhe pas zierjes ne gatuajmë pak në ujë të valë.

Ktheni mbulesat dhe kthejeni mbrapa. Ne mbyllim një batanije dhe e lëmë deri sa të ftohet. Shitore në një bodrum apo frigorifer.

Recetë e shijshme për patellxhan gatuar si kërpudha

Ajo rezulton me të vërtetë patëllxhan më të shijshme si kërpudha - crispy dhe kujton shijen e kërpudhave të vërtetë turshi.

Patellxhan më të shijshme për dimër - skuqur me hudhër

Patellxhan më të shijshme për dimër - skuqur me hudhër

Ju thjesht nuk mund të imagjinoni se si të shijshme fruta blu mund të jetë i pjekur me hudhër. Përgatituni për dimër më shumë nga këto patëllxharë të skuqur. Nga rruga, ata mund të hahet pothuajse menjëherë pas gatimit.

përbërësit:

 • "Blu" - 6 copë,
 • Hudhër - 1 kokë,
 • Dill - 1 bandë,
 • Uthull dhe vaj perimesh - 2 lugë,
 • Kripë dhe sheqer - dy çaj. lugë,
 • Limon i freskët i shtrydhur - 2 tsp.

Përgatitja:

Sponge për të larë "blu" tim. Hiqni këshilla dhe prerë në qarqe (mos prerë shumë e hollë - rreth 1 cm). Zgjidhni fruta të ngushta dhe jo të gjera në mënyrë që ata të mos shpërndahen kur pjeken.

Palosni pjesët në një tas të madh, derdhni ujë (2 gota ose në mënyrë që të zhduken), kripë dhe shtoni lëng limoni në mënyrë që frutat të mos jenë të hidhura. Lini për 1 orë. Dhe pastaj bashkojmë ujë të errët dhe ne e thajmë.

Ne vendosim panin në zjarr dhe gatuaj patellxhan patate të skuqur në mënyrë që ata të kthehen të kuqe nga 2 anët. Ne kontrollojmë me një pirun, nëse shpojnë pa probleme, atëherë ata janë gati.

Dhe një gjë tjetër. Nëse keni ndërmend të korrni patëllxhan patate të skuqura për dimrin, nuk është e nevojshme të rrokulliset në miell. Ekziston mundësia e kanaçeve shpërthyese.

Në fazën e ardhshme. Pastro hudheren. Në blender ne dërgojmë kopër, karafil të hudhër dhe bluaj.

Ne u shtojmë sheqer, kripë, uthull dhe vaj. Ndajeni mirë.

Tani alternuar në kavanoza steril ne mbyllim rreshtat e dendura të skuqur "blu" dhe hudhër salcë me zarzavate.

Ne vendosim sterilizimin në një tigan të madh dhe të thellë. Pas kësaj ne rrokulliset, kthehemi dhe mbulojmë me një batanije. Le të qëndrojë kështu deri në mëngjes. Ditën tjetër mund të provoni. Shitore në një vend të ftohtë të errët.

Ruajtja është e ndryshme dhe në çdo rast origjinal:

 1. Marinuar kungull i njomë
 2. Pepper Bell lecho
 3. Kungull për dimër
 4. Ëmbëlsira turshi - I krisur si në dyqan

Pecetë për dimër "Desyatochka" - një sallatë popullore patellxhan

Pecetë për dimër Desyatochka - një sallatë popullore patellxhan

Pse mendoni "Desyatochka"? Po, sepse të gjitha produktet kryesore në këtë recetë janë pikërisht 10. Origjinali u shpik, me të vërtetë. Vetëm dhjetë pjesë të çdo perime dhe çdo gjë - ju nuk do të harrojmë dhe nuk ka nevojë të shikoni në recetë.

produktet:

 • Perimet (piper bullgar, "blu", domate të kuqe dhe qepë) - të gjitha për 10,
 • Vaj i rafinuar,
 • Sil dhe sheqer rere - 1 tryezë. lugë,
 • Acidi acetik (9%) - një gjysmë gotë,
 • Të ujit.

Shikoni me kujdes ngjyrën kur zgjedhni patëllxhan për dimër. Brown do të thotë se frutat janë shumë të hidhura (një sasi e madhe solanine ka grumbulluar në to). Merrni të freskëta dhe të reja, të forta dhe të dendura.

Të gjithë përbërësit kryesorë janë të pastër, të larë dhe të prerë në unaza (mund të jenë gjysmë unaza ose pjesë, ashtu si ju pëlqen).

Shtrijini të gjitha perimet në një enë. Mes rreshtave të sheqerit dhe kripës. Shtoni ujë, vaj dhe uthull. Vendoseni në zjarr

Pas stewing, ata duhet të valoj për të paktën 30 minuta. Gjatë kësaj kohe, volumi do të ulet me gati gjysmën. Shijoni atë dhe, nëse është e nevojshme, shtoni atë në të.

Përgatitni kavanoza (ata duhet të jenë tashmë sterilë nga kjo kohë) dhe të fillojnë procesin e ruajtjes së copë për dimër. Shtroj fort dhe pa shtresa ajri. Një sharrë apo kapak të thjeshtë me një kthesë mbyllen kavanoza. Kthejeni dhe mbuluar me një batanije për të ftohur plotësisht.

Siç mund ta shihni, kjo recetë gatimi ndodh shpejt dhe pa sterilizim. Nëse është e nevojshme, mund ta ndryshoni numrin e kompozimit në "Pesë", "Shtatë" ose në një tjetër.

Recetë për gatim "blu" pa sterilizim në lëng domate

Recetë për gatim blu pa sterilizim në lëng domate

Dëshironi të bëni një gjellë të shijshme dhe magjike për të shijuar meze për dimrin e patëllxhanit? Mbani recetën më të mirë të gatimit. Gjithashtu, ashtu si boshllëku i mësipërm, nuk ka shumë kohë nga ju - shpenzoni më shumë për prerjen.

përbërësit:

 • Patellxhan e rinj - dy kilogram,
 • Piper i ullirit bullgar - 2 kg.,
 • Domate - 3 kilogram,
 • 2 pods piper i kuq i nxehtë,
 • Tre kokat e hudhër,
 • Vaj perimesh dhe uthull (9%) - dy lugë,
 • Sheqeri dhe kripa - një palë lugë,
 • Uji sipas nevojës.

Ne përgatisim:

Gjëja kryesore në krijimin tonë të kuzhinës këtë herë do të jetë domate. Ne do të bëjmë lëng prej tyre. Për ta bërë këtë, zbrazni ato (vlim për 40-90 sekonda), spërkate me ujë të freskët dhe hiqni lëkurën. Pastaj në një mulli mishi ose në një shtrydhëse frutash e perimesh.

Gjithashtu përmes mullirit të mishit hidhni hudhër dhe peppers nxehtë.

"Blu" thjesht pritet në copa (para se të larë), dhe piper bullgar pastrohet nga farat dhe pritet në shirita.

Ne i vendosim produktet e përgatitura në një kapacitet të madh dhe ne përzierim. Shtoni ujë dhe uthull. Unë zakonisht derdh në acid acetik disa minuta para se të aksioneve është gati. Nëse dëshironi, ju mund të bëni të njëjtën gjë.

Ne kemi vënë në plantacione dhe kuzhinier. Pas pirjes së valës deri në gatishmërinë e plotë.

Përhapeni në bankat dhe rrotullohuni. Ne kthehemi për të kuptuar nëse mbulesat janë shtrënguar saktë, ose nëse bankat rrjedhin. Doli nga 7 kavanoza litër. Shitore në frigorifer, bodrum ose bodrum.

Patellxhan gjuhe Teschin

A e dini pse e thirrën këtë recetë? Gjuha do të thotë se perimet kryesore është prerë së bashku. Rezulton një fije e gjatë që i ngjan një gjuhe. Një nënë - kjo është për shkak të mprehtësisë dhe zhguchestva.

Në përgjithësi, "Teschin gjuhën për dimër" mund të përgatiten jo vetëm nga kungull i njomë, por edhe nga kungull i njomë ose perime të tjera.

Dhe me atë të tillë një meze të lehtë të shijshëm për të shërbyer? Hidhni një sy:

 1. Mish francez në furrë
 2. Receta të shpejta dhe të shijshme darke
 3. Pulë në një kavanoz pjekur në furrë

Recetë për patëllxhirat e shijshme në gjeorgjian - "Yum gishtat"

Recetë për patëllxhirat e shijshme në gjeorgjian - Yum gishtat

Sipas kuzhinës gjeorgjiane, ku produktet janë më të përhapura në spiciness e tyre, kjo recetë gatimi gjithashtu do të përmbajë përbërës të këndshëm i këndshëm.

përbërësit:

 • 5 kilogram "blu"
 • Piper bullgar - 600 gram,
 • Piper i kuq - 2 copë,
 • Hudhër - 200 gr.
 • Uthull - 350 ml,
 • Vaj Lean - 1 filxhan.

Si të gatuaj në gjeorgjian?

Larë blu, shkurtuar bishtin, prerë në unaza me trashësi 10-15 mm. Vendoseni në një enë të veçantë, spërkate me kripë dhe lëreni për 50-60 minuta. Gjatë kësaj kohe, fruti do të japë lëng. Lahen të gjithë hidhërimin dhe obsushivaem.

Gatimi i karburantit. Peppers - hiqni kokërr. Shijoni me hudhër. Për këtë, shtoni uthull dhe vaj (mund të jetë kripë, nëse kërkohet).

Tani ju duhet të skuqura dhe kafe "blu".

Pastaj dip çdo pjesë në një salcë me piper dhe hudhër dhe në një kavanoz. 15 minuta shuaj m roll up. Kthejeni dhe nën batanije deri të nesërmen - të freskët nga vetja.

Patëllxhan Korean

Patëllxhan Korean

Ky recetë më tregoi një mik korean të miqve të mi. Rezulton një sallatë e shijshme e shijshme. Tani më pëlqejnë këto perime në gjuhën koreane.

produktet:

 • Patëllxhan - gjysmë kilogram,
 • Një palë speca mesatare të ëmbël,
 • Një karotë e madhe,
 • Një çift i llamba,
 • Gjysma e një piper të nxehtë,
 • Shef i hudhërve të mëdhenj,
 • Vaj luledielli - 3 tbsp. lugë,
 • Uthull (9%) - 2 tbsp. lugë,
 • Sheqeri - 2 tbsp. l.,
 • Kripë - 1 tbsp. l. plus 1 lugë,
 • Piperët e zinj - 15-20 bizele,
 • Piper terren i kuq - gjysmë lugë,
 • Dhe koriandër (në kokrra) - 1 tryezë. l.

Përgatitja:

Ne i shkurtojmë ato blu në gjysmë. Pastaj në feta. Vetëm jo shumë i hollë.

Pastaj vlim me ujë të mirë të kripur në një tigan. Në të, të heqë feta tonë dhe të gatuaj për rreth 3-5 minuta. Ne e kthejmë mbrapa fryrjen e zier në një çezme.

Ngrini karota në një grater Korean (nëse jo, atëherë si zakonisht me një thikë). Onions gjysmë unaza, hudhër përmes shtypur.

Ne ndajmë specat në lagje dhe më pas me vija. Djegia në copa të vogla (vetëm të jenë të kujdesshëm - mund të djegin duart - doreza për të ndihmuar).

Mbushja e gatimit. Piper i zi m korianderi ne nje llaç. Përziini ato me hudhër të kuq të grirë. Derdhni në gjalpë dhe shtoni kripë, sheqer dhe piper i nxehtë. Përzierje tërësisht dhe derdhi uthull.

Tani gjithçka që është marrë duhet të bashkohet së bashku dhe me duart tuaja një listë e mirë me njëri-tjetrin. Lëreni të marinoni për 5 orë.

Pastaj ne përhapim billet e përgatitur në bankat dhe sterilizojmë ato. Ne kthyem kapakun dhe vendosemi të ftohemi. Mbani në një vend të ftohtë.

Recetë gatim boshllëqet e patëllxhan për dimër, pjekur në furrë

Një mundësi e madhe për të pjekur vezë për dimër tërësisht. I pjekur vetëm në furrë me fruta të tëra, të ftohur me ujë të ftohtë, të pastruar nga lëkura dhe kërcelli. Dhe vihet në çanta - ngrirja.

Perime të tilla mund të përdoren në dimër në çdo gjellë, më shpesh me salads, si një meze ose pjatë anësore me mish.

Këto janë boshllëqe të shijshme të thjeshta të "blu" që mund të gatuash veten në shtëpi. Dhe pastaj, në një ditë dimri, bëni një pjatë interesante dhe të pazakontë prej tyre për të papritur të gjithë mysafirët.

Bon appetit!

Dhe me atë të tillë një meze të lehtë të shijshëm për të shërbyer?
Si të gatuaj në gjeorgjian?
20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,