Sallatë perfekte Olivier: një recetë hap pas hapi me fotografi

 1. Receta klasike "Olivier" me suxhuk - hapi më i lehtë me hap me fotot
 2. Përbërësit për sallatë:
 3. Këshilla praktike për klasikun "Olivier"
 4. Sallatë "Olivier" recetë klasike me kastravec të freskët
 5. "Olivier" recetë klasike me pulë
 6. Përbërja e sallatës "Olivier"
 7. Sallën Olivier me salmon, kastravec dhe havjar
 8. Recetë e vjetër klasike nga kuzhinieri Olivier
 9. Përbërja e recetës së vjetër për sallatë "Olivier"
 10. Procesi i gatimit:
 11. Video e recetës klasike të vjetër sallatë "Olivier"

"Olivier" recetë klasike - Kjo është një sallatë e gjeneratave, gjyshërve tanë. Është e thjeshtë, e shijshme dhe festive. Panairi i Vitit të Ri pa Olivier Sallatë nuk është më një tryezë festive. Sikur diçka të mungojë - kjo është aroma e bizele të njoma, kjo freski. Olivier recetë klasike  - Kjo është një sallatë e gjeneratave, gjyshërve tanë

Sallata e Vitit të Ri

E pra, në rregull, le të mos dalim, siç është "historia e sallatës" - marrim një recetë të thjeshtë klasike "Olivier" dhe përgatisim sallatë për gëzimin e vetes dhe të mysafirëve tanë.

Receta klasike "Olivier" me suxhuk - hapi më i lehtë me hap me fotot

Ai është sovjetik! Njerëzit e të rriturve kujtojnë epokën e periudhës sovjetike dhe për të gjithë ata klasike të maruleve ishte pikërisht kjo recetë me suxhuk. Dhe amviset e reja tashmë improvizojnë dhe ndryshojnë recetën klasike, duke krijuar kryeveprat e tyre të gatimit.

Përbërësit për sallatë:

 • Bizele të konservuara - 1 mund
 • Vezë - 5-6 copë
 • Suxhuk i zier - 400 gram
 • Kastravecat turshi - 2-3 copë
 • Karrota - 2 pjesë të mesme
 • 2-3 patate
 • Majonezë - 150 gramë
 • Qepë - 2 qepë (mund të jetë një bandë e gjelbër)
 • Ujdisje bimeve: kopër, majdanoz, selino
 • Erëza dhe kripë për shije

Si të gatuaj një sallatë "Olivier" në recetë klasike?

Të gjitha gatimet marrin produkte gatimi. Pjesa tjetër është banale dhe e thjeshtë, por si e shijshme, thjesht gishtat e shijshëm.

 1. Të gjitha perimet gatuhen në uniformë. Vezë të ziera të zeza. Pastaj ftohtë dhe të pastër.
 2. Karrota Dice, patate, qepë, tranguj, sallam. Vërni vezët e imët.
 3. Derdhni lëngun nga kanaci i bizeleve të konservuara dhe shtoni bizelet në sallatë.
 4. Kripë, piper për shije. Plotësoni me majonezë dhe përzierjeni tërësisht.
 5. Vendoseni në frigorifer. Për të thithur dhe ftohur.
 6. Çdo gjë. Receta jonë "Olivier" është e gatshme klasike. Shërbejeni në tavolinë, të zbukuruar me një copë mollë ose majdanoz. Bon appetit!

Këshilla praktike për klasikun "Olivier"

Empirikisht, është provuar dhe testuar se si të përgatitet receta e përsosur për "Olivier":

 • Cook perimet vetëm në lëvozhgë, kështu që shije dhe vitamina janë ruajtur;
 • Patatet marrin me një copë për 1 person;
 • Jetë i sigurt për të ftohur perimet. Dhe prerë patate me një thikë zhytur në ujë të ftohtë ose vaj perimesh;
 • Suxhuk duhet të jetë pa yndyrë - "Doktor" vetë.
 • Turshi më i shijshëm ose turshi - madhësia e një pak më shumë se "qumështi" dhe jo shumë i thartë;
 • Mos i kurseni vezët, japin sallatë të lehtë dhe butësi. Idealisht, për 1 mysafirë - 1 vezë;
 • Kështu që qepë nuk shijon hidhur, derdh atë me ujë të valë. Më mirë, përdorni qepë të gjelbra. Sallata "Olivier" do të duket më elegante dhe festive;
 • Bizele nuk janë gjithashtu të përshtatshme. Shikoni kavanoza qelqi - menjëherë të dukshme në atë kapacitet. Mos e merrni me një precipitim të bardhë me baltë dhe me bizele të errëta. Për "Olivier" klasik, ju duhet të zgjidhni bizele të buta të "varieteteve të trurit" (këto janë fruta të thara, të ngjashme me trurin - ata kanë shijen më të mirë dhe përmbajtjen më të vogël të kollës);
 • Së pari përzierni të gjithë përbërësit dhe pastaj shtoni vetëm majonezë dhe kripë;
 • Pas frigoriferit, para se të zbukuroheni, vendoseni sallatën në enët duke përdorur një "unazë shërbyesi" ose një shishe plastike prej 1.5 litra të përpunuar;
 • Suxhuk i zier mund të zëvendësohet me tymosur, proshutë ose mish;
 • Për të sjellë aromën e freskët në pjatën tonë në vend të trangujve të turshit, ju mund të presni kastravec të freskët.

Që nga koha sovjetike, kjo sallatë u përgatit për Vitin e Ri bashkë me të harengë nën një pallto lesh dhe mimozë . Dhe tani Sallatë Caesar ndizet në tryezën e festave të Vitit të Ri.

Dhe tani për improvizim. Le të largohemi nga klasike dhe të gatuajmë "Olivier" me produkte të tjera.

Sallatë "Olivier" recetë klasike me kastravec të freskët

E pra, le të provoni recetë me një kastravec të freskët!

Çfarë na nevojitet? E njëjta gjë si në "Olivier" klasik, e vetmja ndryshim është se në vend të trangujve të kripur (të kripur) në përbërjen e përgjithshme, ne do të shtojmë kastravec të freskët. Përkundrazi, atyre që janë mbi përbërësit e listuar - 3 tranguj të freskët të freskët.

Në të vërtetë, aroma rrjedh nëpër apartament - freski, gjallëri dhe kujtime të "ditëve të verës". Ne ju këshillojmë që të gatuani "Olivier" me një kastravec të freskët - nuk do të pendoheni.

"Olivier" recetë klasike me pulë

Dashuruesit e mishit të bardhë janë të ftuar të marrin fileto pule dhe ta shtojnë atë në vend të sallamit. Këtë herë ju mund të merrni patate të vogla. Dhe produktet e mbetura mbeten të pandryshuara. Kjo është, ne përsërisim:

Përbërja e sallatës "Olivier"

 • Drithërat Bizele të gjelbra - 1 Banka
 • Fileto pule - 400 gram
 • Patate - 5 copë
 • Kastravecat e kripura - 3 copë
 • Vezë - 5 copë
 • Karrota - 2 gjëra të vogla
 • Onions gjelbër - 1 bandë
 • Majonezë - 200 gramë
 • Kripë dhe erëza për shije

Metoda e gatimit

 1. Gatuaj perime, pulë, vezë. Ftohtë dhe e pastër.
 2. Pritini në kube të vogla. Rreth të njëjtit bizele që në bankë.
 3. Kastravec "në thikë." Drain shëllirë nga ushqim të konservuar dhe përzierje të gjitha produktet që rezultojnë.
 4. Plotësoni me majonezë dhe kripë për shije, dhe piper.
 5. Për impregnim, vihet në frigorifer për 2 orë.
 6. Shërbejeni në pjesë. Bon appetit.

Nëse preferoni pulën, provoni viçin e zier ose gjeldeti në vend. Dhe jo e keqe për lëngjen dhe shijen e këndshme të ëmbël shtoni një mollë grinded. Spicy "Olivier" do të japë jo vetëm një mollë, por edhe lëng limoni dhe ullinj.

Me shfaqjen e produkteve të reja në tavolinat ruse, hostessët filluan të shtonin misër të konservuar në vend të bizeve, shkopinjve të gaforreve, karkalecave, djathit, frutave ekzotike deri te receta klasike "Olivier".

Sallën Olivier me salmon, kastravec dhe havjar

Kush tjetër e quan këtë gjellë të shijshme - Car ose pallto Royal lesh, sallatë Olivier në një mënyrë të re. Por një gjë që unë e di me siguri se një trajtim i tillë festiv do të nxisë secilin nga mysafirët e çmendur dhe ata do të fshihen nga tryeza nga ai së pari.

Ky recetë lindi në kushte të pazakonta, të paktën ishte me mua. Në një nga festat, havjar i kuq u shfaq rastësisht në një pjatë me Olivier. Pasi shijova, isha i befasuar nga shija e pazakontë - me të vërtetë më pëlqente.

Dhe unë vendosa të dalë me diçka për të bërë përditësimin klasik të Olivierit dhe të bëhesha tërheqëse. Dhe çfarë doli nga kjo, shikoni për veten tuaj:

Një sallatë e pazakontë me të vërtetë Royal Olivier me salmon, kastravec të freskët dhe havjar do të errësojë çdo tabelë të Vitit të Ri. Të ftuarit do të jenë të gjithë të kënaqur dhe nuk do të pastrohen derisa ta hanë atë në thërrime.

Ai po përgatitet, siç mund të shihet nga videoja, mjaft e thjeshtë dhe e lehtë. Kombinimi i ushqimeve deti dhe perimeve të freskëta do të transformojë klasikët, receta tradicionale do të fitojë një emër të ri.

Unë ju këshilloj të paktën një herë që të përpiqeni ta bëni dhe të kuptoni se ka ende një vend në gatim për kryeveprat!

Recetë e vjetër klasike nga kuzhinieri Olivier

Për një kohë të gjatë, Z. Olivier nuk e zbuloi sekretin e sallatës së tij - ai e mbajti të fshehtë. Dhe jo gjithkush u dha një shans për të shijuar atë - kuzhinier përdorur produkte të shtrenjta. Vetëm pas vdekjes, në vitin 1904, bota e pa pjesën kryesore.

Vetëm pas vdekjes, në vitin 1904, bota e pa pjesën kryesore

Havjar si një zbukurim do të shtojë finesë dhe piquancy

Përbërja e recetës së vjetër për sallatë "Olivier"

 • Ngrini mishin
 • Gjuha e viçit
 • Havjar i zi
 • Sallatë e freskët
 • Crayfish (më saktësisht qafat e kancerit) ose lobsters, ju mund të karkaleca (si kam bërë)
 • Turshi shumë të vogla
 • Kabul Soy Sauce
 • Kastravecat e freskëta
 • "Capers" turshi (këto janë lule të luleve të bimëve të Kapersnikut)
 • Prevede franceze provencale
 • Vezët e ziera (vetë Olivieri i përdori si zbukurim)

Këtu është një përbërje e tillë e pasur dhe jo e lirë.

Procesi i gatimit:

Ashtu si në recetën klasike sovjetike, të gjithë përbërësit e nevojshëm janë gatuar. Më e gjatë është mishi. Cool, të pastër dhe mode në copa të vogla. Marule lë lotë në fund të pellgut të përbashkët.

Të gjitha përzierje dhe shtoni majonezë shtëpi (kjo është unë në vend të salcë soje). Kripë dhe piper. Cool në frigorifer.

Shërbeu në enët e përzgjedhura nga lart, të dekoruara me havjar të zi.

Video e recetës klasike të vjetër sallatë "Olivier"

E pra, tani jemi gati të festojmë Vitin e Ri. Ne përfshijmë filmin e famshëm sovjetik nga regjisori E. Ryazanov "Ironia e fatit apo me avull të lehtë". Vetëm pas këtij filmi, sallata "Olivier" në versionin e saj klasik me bizele dhe suxhuk, fitoi popullaritet dhe u bë kryesor dhe i detyrueshëm për t'i shërbyer tryezës së Vitit të Ri.

Çfarë na nevojitet?
Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,