Si për të pastruar divan tapiceri. Si për të pastruar një divan me yndyrë.

 1. Mënyrat për të pastruar divanin me yndyrë
 2. Si për të pastruar një divan me yndyrë në shtëpi
 3. Hiq njollat
 4. Ne pastrojmë divanin e pista në kuzhinë

Jeta jonë e përditshme nuk është e plotë pa një divan. Në të, ne pushojmë duke shikuar TV pas një pune të vështirë, duke biseduar me miqtë apo anëtarët e familjes, duke mësuar se si ka kaluar dita e tyre ose duke pranuar mysafirët dhe duke organizuar takime për një filxhan çaj dhe një tortë të shijshme. Por operacion i shpeshtë mobilje veshur me susta çon në yndyrën e saj dhe mbulesën e pluhurit në tapiceri. Mobilja, pavarësisht nga ajo që mund të jetë, duhet të pastrohet dhe në artikullin tonë ne do t'ju tregojmë se si të pastroni një divan me yndyrë në shtëpi.

Mënyrat për të pastruar divanin me yndyrë

Ka dy mënyra të ndryshme për të pastruar mobiljet: të thata dhe të lagura. Kur pastrimi i thatë ju duhet të kaloni nëpër mobilje me një fshesë me korrent. Kjo metodë përdoret më së miri për të hequr pluhurin, por për pastrim më të plotë, heqjen e njollave të ndryshme dhe gjurmët e yndyrshme nuk do të funksionojë. Këtu ju duhet të përfitoni nga pastrimi i lagësht.


Nëse dëshironi të pastroni divanin nga pluhuri, rekomandohet përdorimi i një lecke të lagur ose garzë, e cila duhet të vendoset në tifozun e thithjes së fshesës. Lëkura është e lagur në kripur, është e përgatitur si më poshtë: shtoni një lugë kripë kripë në një litër ujë dhe përzieni mirë. Kështu, ju mund të shpenzoni më shumë mbledhjen e pluhurit, sepse ai i përmbahet garave të lagura. Por ju duhet t'i kushtoni vëmendje asaj që tapiceri ka divan tuaj, sepse në rastin e modeleve me pelena, si velour dhe kadife, kjo mundësi e spastrimit të pluhurit duhet të braktiset, pasi ajo mund të dëmtojë strukturën.

Mbulesa prej kadifeje pastrohet në këtë mënyrë: marrim një pjesë të madhe të leckave dhe përgatitim një zgjidhje të kripës dhe uthullës (shtojmë dy lugë kripë dhe uthull në litër uji) dhe zhytemi në të. Tjetra, shpërndani pëlhurën përgjatë gjithë gjatësisë së materialit të tapicerios dhe trokitni divanin. Pas kësaj, fshij përsëri pëlhurën, derisa të jetë i pastër pasi e trokasin. Kështu që ju mund të hiqni pluhurin, grumbullin e maces dhe thërrimet. Të jesh në këtë shtrat do të jetë shumë më e këndshme.

Mbulesa e pëlhurës fshihet në një zgjidhje të ngrohtë me sapun me një peshqir ose një leckë. Tapiceri duhet të fshihet në një drejtim. Përveç kësaj, ju mund të kryeni një pastrim të tharjes në shtëpi, pastrimin e tapicerëve të familjes për heqjen e njollës. Por ky opsion nuk është i përshtatshëm për të gjitha llojet e rrobave dhe duhet të përdoret në mënyrë strikte duke ndjekur udhëzimet. Kur përdorni një pastrues kimik, ajo është përhapur mbi sipërfaqen e divanit, dhe pas tharjes është hequr me një fshesë me korrent.

Si për të pastruar një divan me yndyrë në shtëpi

Për të pastruar një material të tillë si një velour, përdorni një leckë mikrofibre, e cila duhet të laget në një zgjidhje sapuni. Lëvizja duhet të jetë vetëm në drejtim të grumbullit. Pas kësaj, ju duhet të ecni në vendin e ndotur me një peshqir të thatë pambuku.


Suede dhe nubuck mund të pastrohen me një furçë të projektuar për kamoshi. Së pari ju duhet të hiqni pluhurin me një fshesë me korrent dhe pastaj fshijeni zonën e pista me një furçë.

Mobilja e lëkurës dhe zëvendësuesi i saj pastrohet me një leckë të lagur. Për të hequr njollat ​​nga tapiceri lëkure, nuk rekomandohet përdorimi i heqësve të njollës së fabrikës, në këtë rast rekomandohet të aplikohet mjet i veçantë për heqjen e njollave nga produktet e lëkurës.

Nëse nuk doni të shpenzoni para për profesionistët dhe dërgoni mobiljet tuaja në pastrim të thatë, ju mund të lani divanin me yndyrë me duart tuaja. Materialet që do të nevojiten:

 1. kripë e tryezës;
 2. sapun për lavanderi;
 3. alkool;
 4. lëngje dishwashing;
 5. sfungjer;
 6. rroba të buta; peshqir;
 7. amoniak.

Gjurma e sapo mbjellë është shumë më e lehtë për t'u hequr se sa e vjetër, kështu që menjëherë përpiquni ta hiqni atë sapo të shfaqet në sipërfaqen e mobiljeve.

Hiq njollat

Ne procedojmë direkt në heqjen e njollave:

 1. Njollë e kuq buzësh. Një njollë e tillë mund të hiqet duke përdorur një shtupë pambuku, e cila duhet të zhytet në alkool. Nevoja për të lëvizur, duke u përpjekur për të parandaluar përhapjen. Në fund, fshijeni zonën me një leckë të lagur.
 2. Njollë e barit. Shfaqet në këtë mënyrë: shpërndani sapunin në ujë të ngrohtë ose përdorni detergjent për larjen e enëve. Pastaj aplikoni zgjidhjen në materialin e tapicerios dhe pastroni zonën e kontaminuar, pastaj fshini atë me një leckë të lagur ose rroba.
 3. Njollat ​​e birrës. Kjo njollë mund të hiqet duke e fshirë me sapun dhe duke e lënë atë të thatë. Pastaj thith një shtupë pambuku në alkool dhe fshij zonën e ndotur me të, duke hequr gjurmë nga sapun.
 4. Çamçakëz. Çamçakëz mund të hiqet duke i lidhur akullin me të, kështu që ngrihet. Pastaj hiqeni atë me një thikë ose një hell plastike. Është e rëndësishme të veprohet me kujdes në mënyrë që të mos dëmtohet materiali.
 5. Gjurmë e dylli. Një gjurmë e tillë mund të hiqet duke përdorur një hekur të nxehtë. Ne marrim një fletë letre dhe e rregullojmë atë në zonën e kontaminuar dhe kalojmë përmes saj me një hekur. Nëse është e nevojshme, bëjmë disa herë.
 6. Vend i origjinës së panjohur. Ju mund të hiqni qafe këtë njollë sode buke . Së pari, lagni sfungjerin në ujë dhe ecni rreth zonës së ndotur. Pastaj spërkasë vendin me sodë, le të zhytem për gjysmë ore. Pastaj fshijeni vendin me një sfungjer dhe sode dhe lëreni derisa shenja të jetë plotësisht e thatë.

Ne pastrojmë divanin e pista në kuzhinë

Mobiljet e kuzhinës gjithashtu kërkojnë pastrim, sepse është shumë e lehtë për të mbjellë një njollë atje. Nëse rrënja e aneksit tuaj nuk është prej lëkure ose një zëvendësues i mirë për të, i cili mund të fshihet me një leckë pak të lagur me ujë, atëherë ju do të duhet të punoni pak me të.

 1. Njollë nga vera. Një njollë e tillë mund të hiqet duke futur në të. kripë tabelë dhe duke e lënë atë për gjysmë ore. Pastaj ju duhet të merrni alkool mjekësor dhe të thithni një shtupë pambuku në të, pastaj fshijeni zonën me të.
 2. Njollat ​​e kafesë. Pastroni me një sfungjer të lagur dhe pastaj fshini me sapun dhe lëreni për një orë. Hiqni sapun të tepërt duke fshirë njollën me një leckë të lagur.
 3. Njollë nga lëngja. Për këtë njollë ju duhet të bëni një përzierje të pjesëve të barabarta. amoniak të lëngët dhe uthull tryezë. Ne fshij atë në vendin e ndotur dhe le të thatë, pastaj hiqni atë me një sfungjer të lagur.
 4. Njomë nga bllokimi. Kjo gjurmë hiqet me përzierjen e sapunit dhe uthullit. Fërkoni një lugë gjelle sapun për lavanderi integruar dhe shpërndajë atë në ujë të nxehtë. Pastaj shtoni tre lugë çaji uthull. Cool zgjidhjen rezulton, rrahur shkumë nga ajo dhe pallto atë me një gjurmë. Lëreni rreth dy minuta dhe pije me ujë.
 5. Njollë nga yndyra. Ne e shpëtojmë këtë njollë falë tre mjeteve: kripë, amoniak dhe detergjent për larjen e enëve. Hidhni njollën me kripë dhe butësisht fshij atë, pastaj lini atë për një kohë. Pas kësaj, shpërndani lëngun e larjes së enëve në ujë të ngrohtë dhe fshijeni zonën e ndotur me të. Nëse mbetet një gjurmë, atëherë lagni një jastëk pambuku në një zgjidhje të amoniakut dhe fshijeni atë.


Nëse mbetet një gjurmë, atëherë lagni një jastëk pambuku në një zgjidhje të amoniakut dhe fshijeni atë

Mos harroni se çdo mënyrë për të hequr qafe njollat ​​duhet të kontrollohet në një zonë të papërfillshme mobiljesh, në mënyrë që të mos dëmtojë pëlhurën e tapës.

Tani që keni mësuar se si ta pastroni divanin nga njollat ​​e yndyrshme, mund të merrni me siguri punë dhe nuk keni më frikë nga ndonjë ndotje.

20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,