Si të filloni një foshnje të porsalindur. Përgatitja e starterit. Si të merresh me veshje të fëmijëve?

 1. 2 Udhëzime për përgatitjen e zgjidhjes
 2. 3 procesin e starching
 3. Si të niseshin gjëra?
 4. Përgatitja e starterit
 5. Rregullat e Përgatitjes së Zgjidhjes së Amidozës
 6. Fazat e fillimit të skajit
 7. Tulle pantallona të gjera
 8. Skaj i rrjetës
 9. Vishen me rrip
 10. përmbledhje
 11. proces
 12. Përgatitja e zgjidhjes
 13. Si të filloni një fustan apo pantallona të gjera?
 14. tharje
 15. Veshjet e dasmës
 16. Si të merresh me veshje të fëmijëve?
 17. Llojet e nisjes
 18. Përgatitja e starterit
 19. Mjetet për starching
 20. Përgatitja e Solucionit të Amidonit
 21. Vishen me rrip
 22. hekurosje veshje

Përdorimi i amidonit në shtëpi për disa rroba ju lejon të:  Bëni pëlhurën më të ashpër

Përdorimi i amidonit në shtëpi për disa rroba ju lejon të:

 1. Bëni pëlhurën më të ashpër.
 2. Bëni formën e veshjes më voluminoze.
 3. Një veshje e ndezur do të jetë e bukur, festive, do të duket e përsosur.
 4. Shtresa e niseshtesë luan një rol mbrojtës. Ajo shërben si një pengesë e poshtër. Mirëmban më shumë freski.
 5. Është më e lehtë për të larë njollat, duke mos lejuar që ata të depërtojnë thellë në pëlhurë për shkak të filmit të niseshtës.
 6. Mbani një pamje të përsosur. Rrobat nuk janë aq të prishura, ata mbajnë formën e tyre më gjatë. Kollonat dhe prangat do të jenë të vazhdueshme, të theksuara.

2 Udhëzime për përgatitjen e zgjidhjes

Së pari ju duhet të vendosni për përqendrimin e zgjidhjes. Varet nga lloji i pëlhurës, dhe sa e vështirë duhet të jetë materiali.


Zgjidhja e amidonit

Llojet e përzierjes:

 1. Soft zgjidhje - përdoret për pëlhura të lehta si byrynxhyk. Proporcione: 0,5 tsp. niseshte në 1 litër ujë.
 2. Zgjidhja e fortësisë së mesme - përdoret për pambuk, liri, mallra të thurura nga fije natyrale. Përmasat e marra në llogaritjen e 1 tbsp. l. në 1 l ujë.
 3. Zgjidhje e vështirë - e përshtatshme vetëm për përzgjedhjen e seksioneve individuale të rendit. Pra, collars niseshte, pranga, petticoats. Përzierja është e përgatitur në normën prej 2 tbsp. l. niseshte në 1 litër ujë.

niseshte në 1 litër ujë

 1. Në aftësinë për të derdhur sasinë e duhur të niseshte. Shtoni disa ujë të freskët në të.
 2. Llokoçiseni përzierjen në mënyrë që konsistenca të ngjitet me krem ​​të trashë. Është e nevojshme të gatuaj me kujdes gërmadhat, të gjitha drithërat e niseshtesë duhet të ngjyhet me ujë. Është shumë e rëndësishme për të arritur një përzierje homogjene.
 3. Pastaj derdhni një rrjedhë të hollë me ujë të valë. Mix gjithçka tërësisht. Lëreni të ftoheni.
 4. Nëse zgjidhja bëhet e vrenjtur, duhet të zihet për 3-5 minuta. Kjo ndodh nëse uji është shumë i vështirë ose niseshte me cilësi të dobët.

3 procesin e starching


3 procesin e starching

Pas përgatitjes së zgjidhjes, mund të vazhdoni me procesin në shtëpi. Por para se të keni nevojë për një gjë për të larë dhe për të hequr të gjitha njollat:

 1. Pajisja vendoset në një enë me një zgjidhje tërësisht, të gjitha pjesët duhet të jenë nën ujë. Por produkti nuk duhet të notojë.
 2. Pas 30-40 minutash, duhet të ktheni produktin disa herë në zgjidhje. Pastaj dilni jashtë, kontrolloni për seksionet e humbur. Nëse është e tillë, edhe një herë duhet të laget me paste.
 3. Fustan nxjerr një shtrëngim të vogël. Shkundni dhe rri në varëse rrobash.
 4. Produkti është tharë në mbajtësin në temperaturën e dhomës, pa përdorimin e burimeve shtesë të nxehtësisë.
 5. Kur veshja është e thatë, por është ende e lagur, duhet të hekurohet. Pastaj të gjitha folds janë zbutur, veshje merr formë. Nëse momenti u humb, veshja është e thatë, është ende e nevojshme të hekurosh atë. Thjesht bëjeni përmes një pëlhure të lagësht ose pak spërkate me ujë nga një shishe llak. Ju nuk mund të otparivat, gjë do të humbasë ngurtësinë.
 6. Lëreni fustanin në varëse për të thatë në temperaturën e dhomës.

Lëreni fustanin në varëse për të thatë në temperaturën e dhomës

E çuditshme, por jo çdo fashionista e re e di se si të niseshte pëlhurë, dhe pse është përgjithësisht e nevojshme. E megjithatë, kjo teknikë e bën të mundur kthimin e produktit në pamjen origjinale të freskët. Në këtë artikull ne do të shohim se si ta zbukurojmë veshjen hap pas hapi.

Si të niseshin gjëra?

Për një fillim, le të ndalemi në pse ambalazhet e brendshme dhe veshje. Së pari, ajo e bën pëlhurën më të ngurtë dhe të dendur, gjë që e pengon që shpejt të humbasë formën e saj. Si rezultat, rrobat tuaja bëhen të freskëta dhe pamja e tyre origjinale kthehet. Të gjitha prangat dekorative, dantella apo rrobat gjithashtu transformohen dhe bëhen të reja.

Para se të kollit, duhet të përcaktoni shkallën. Ekzistojnë tri opsione: të butë, të mesëm ose të vështirë. E gjitha varet nga përqendrimi i niseshtës dhe qëllimeve tuaja.

Tani le të shqyrtojmë hap pas hapi se si duhet të nganjëherë gjëra të nishura:

 • para rrobave të larë dhe të heqë të gjitha njollat ​​prej tyre;
 • në një tenxhere të smaltit, ne shpërndajmë një lugë çaji niseshte me ujë të ftohtë (kjo është koncentrimi për niseshte të butë) në konsistencën e salçit;
 • në mënyrë që të niseshte pëlhurën, ne e hollojmë këtë përzierje me ujë të valë sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që të mos ketë gunga;
 • sa më shpejt që të zgjerohet zgjidhja, është koha për të niseshtur vishen: vetëm rrëzoje gjënë në të dhe pastaj qëndro jashtë, ul receptorin e telefonit të thatë.

Për të parandaluar që gjërat të mos ngjiten në hekur pas këtij trajtimi, duhet të shtohen disa pika të terpentinë në zgjidhje. Pas fillimit, gjërat do të shkëlqejnë nëse shtoni një lugë çaji kripë atje.

Nëse doni gjëra të thurura në rregull, ato duhet të jenë të thata në një sipërfaqe horizontale në pëlhurë thithëse. Të gjitha piskat e dantella janë të shtruara dhe të fiksuara me kunjat për të mbajtur formën e tyre. Nëse po flasim për një fustan të dasmës, atëherë vetëm një nishan ose një nishan është niseshte, me veshjet e festave të fëmijëve bëjnë të njëjtën gjë.

Në mënyrë që të ketë një skaj të cilësisë fillestare, duhet të përgatisni mirë zgjidhjen.

Kohët e fundit, vajza ime mori rolin e princeshës së luleve dhe në të njëjtën kohë detyra për nënën e saj ishte të bënte një fustan të mrekullueshëm. Unë, krejtësisht i ditur në çështjet e punimit të gjilpërës, u kthye në një bufe të njohur. Ajo më tregoi se si të bëja një veshje me duart e saj dhe si të niseshte pelenë për veshjen e saj për të gjitha standardet.

Çuditërisht mjaft, por kam arritur të krijoj një veshje mahnitëse për vajzën time. Unë do t'ju tregoj të gjitha sekretet.

Përgatitja e starterit

Pakot e balerinëve për një kohë të gjatë mbajnë formën e tyre për kaq gjatë. Dizajnerët e kostumeve përgatiten në mënyrë cilësore për t'u kujdesur për gjërat që kanë folës. Së pari ju duhet të përgatitni inventarin:

Përgatitja e duhur e produktit është gjithashtu e nevojshme:

 1. Gjërat duhet të lahen.
 2. Gjatë larjes, shpëlarje tërësisht në mënyrë që të mos mbeten gjurmë pluhuri. Nëse ju nuk bëni, në skaj ose veshje të merrni njollat ​​e shëmtuara.
 3. Pas larjes, inspektoni skajin për praninë e grumbujve të papastërtisë së ngjitjes - do të jetë mjaft e vështirë për ta hequr atë të ngrirë në niseshte.

Rregullat e Përgatitjes së Zgjidhjes së Amidozës

Për të siguruar që produkti nuk vuan, është shumë e rëndësishme të mirëmbahen proporcione të sakta gjatë përgatitjes së zgjidhjes.

Eksperimentoni përpara përdorimit - përgatitni një zgjidhje të një lugë çaji. Sa i përket dendësisë, ajo duhet t'i ngjajë pelte. Mundohuni të niseshte pjesën e padukshme të skajit.

Udhëzimi iImazhit
Hapi 1

Vendosni dy lugë niseshte në pjesën e poshtme të enës.


Hapi 2Hapi 2

Plotësoni pluhurin me 50 ml ujë të ftohtë dhe përzierni tërësisht. Pastaj shtoni një tjetër 50 ml ujë të vluar.

Shtoni ujë të vluar ngadalë, vazhdimisht nxitjen e përmbajtjes.


Hapi 3

Llokoçis gjithçka në mënyrë që të mos ketë gunga.

Nëse përzierja rezulton të jetë me baltë dhe me gunga, ngrohuni në zjarr për 5 minuta, nxitje.

Fazat e fillimit të skajit

Si të kolliteni në mënyrë të saktë stomakun në shtëpi? Së pari, përcaktoni materialin me të cilin do të punoni. Kjo është e rëndësishme sepse teknologjia e starching indeve të ndryshme është e ndryshme.


Kjo është e rëndësishme sepse teknologjia e starching indeve të ndryshme është e ndryshme

Tulle pantallona të gjera

Para starching tyl, ju duhet të dini se vetëm shtresat më të ulëta të petticoat janë të përshtatshme për të përpunimit. Mos lejoni që përzierja e kollës të prekë shtresën e përparme

 1. Përhapni skajin në pëlhurën e thurur , rregulloni sa më shumë që të jetë e mundur.
 2. Duke përdorur një sfungjer, filloni të zbatoni solucionin e niseshtës nga shtresat më të ulëta në ato të sipërme.

Para se të kaloni në shtresën e ardhshme të shtresës së hollë, le të pastrohet çdo e mëparshme. Vëllimi i pëlhurës së tymit duhet të mbahet vazhdimisht me ndihmën e niseshtesë.

Skaj i rrjetës

Nuk është aq e vështirë të bluhet një skaj nga një rrjet siç duket. Procesi kërkon vetëm durim dhe saktësi.

 1. Dip produkt në zgjidhje niseshte plotësisht për 5-7 minuta .
 2. Merrni jashtë dhe butësisht shtrydhur skaj . Mundohuni të mos ktheni skajin dhe mos e shtrydhni atë të thatë - për shkak të kësaj, produkti do të jetë i dyshimtë.
 3. Thani objektin e njomur me një hekur.

Kur hekurosni, zgjidhni një regjim delikate dhe hekuroseni derisa pantallona të gjera të jetë plotësisht e thatë.


Kur hekurosni, zgjidhni një regjim delikate dhe hekuroseni derisa pantallona të gjera të jetë plotësisht e thatë

Vishen me rrip

Çorape të mrekullueshme, qofshin ato të veshjes së dasmës apo të një veshje fëmijësh në një matinee, tani janë në kulmin e modës. Shërbimet e kabinës nuk janë më të lira, por dua të dukem bukur gjatë gjithë kohës.

Të veshësh fustanin në shtëpi është shumë më e lehtë se sa mund të imagjinoni:

 1. Ftojmë zgjidhjen e kollit në temperaturën e dhomës.
 2. Dip produkt në enë për 5-10 minuta dhe shpërndani atë në mënyrë të barabartë në lëng në mënyrë që niseshte në mënyrë të barabartë merr në çdo element.
 3. Shtrydh butësisht fustanin . Mundohuni të mos bëni një përpjekje.
 4. Thani fustanin në një varëse , duke rregulluar të gjitha folds.

Foto - hollësi është e rëndësishme gjatë procesimit - i kushtoni vëmendje edhe detajeve më të vogla për ta bërë produktin të duket spektakolar.

përmbledhje

Siç doli, është shumë e lehtë që të jepni shkëlqim për rrobat tuaja pa kosto shtesë nëse dini të përgatitni saktësisht përzierjen e niseshtesë. Si të bëni pantallona të gjera me gëzof në veshjen Tutu me duart tuaja, ju do të mësoni nga video në këtë artikull.

Jepini veshjes një pamje origjinale me ndihmën e starching.

Veshja me gëzof është baza imazh elegant dhe çdo festim. Dasma, diplomimi në kopshtin e fëmijëve, matina e shkollës - këto ngjarje janë të bashkuara nga një veshje në modë me një skaj të ngurta këmbësh. Në shtëpi, mund të niseshin foshnjën ose fustanin e dasmës, pantallona të gjera dhe pantallona të gjera, si dhe të mbrojnë gjërat nga papastërtitë dhe pluhurat. Ky funksion kryhet nga një shtresë niseshteje.

proces

Në shtëpi, përdorni koll. Ju mund të blini spërkatje të gatshme në dyqan: ata thjeshtojnë procesin. Me ndihmën e tyre, është më e lehtë për të niseshte pjesë të veçanta të veshjes - jakë, pranga. Për gjëra krejtësisht më të lehta për t'u përdorur patate, misër, niseshte oriz. Kjo substancë është rezistente, kështu që fundja mban formën e saj mirë.

Ka mënyra të tjera: duke përdorur zam PVA, zgjidhje xhelatinë, sheqer. Por koll nga kjo procedurë përdoret më shpesh.

Përgatitja e zgjidhjes

E gjitha varet nga përzierja e përgatitur mirë. Nëse nuk i respektoni proporcione, koha, zgjidhja nuk funksionon e përqendruar. Si rezultat, skaj nuk do të jetë me gëzof. Për të përgatitur zgjidhjen do të kërkojë:

 • vetë amidoni;
 • ujë të vluar;
 • lugë ose mjet tjetër për përzierjen;
 • enë qelqi. Duhet të jetë rezistent ndaj temperaturës së lartë. Ndonjëherë zgjidhja është zier;
 • vetë produkti.

Metoda e Përgatitjes:

  niseshte derdhet ne fund te rezervuarit;

  uji i ftohtë është shtuar së pari. Përzierja duhet të përzihet tërësisht. Konsistenca do të dalë ngjyrë të bardhë . Është e trashë, i ngjan kremës së acidit;

  masa duhet të jetë e përzier. Në të njëjtën kohë uji i valë shtohet në përzierje. Pikë e rëndësishme: nuk duhet të ketë grurë në përzierje. Nëse formohen, është e nevojshme që çdo gjë të përzihet mirë me një shpatull. Gungave nuk do të le rroba niseshte. Konsistenca duhet të ngjajë me një paste;

  nëse zgjidhja është e errët, me re, është zier për 5-10 minuta.

Si të gatuaj koll? Videoja:

Si të filloni një fustan apo pantallona të gjera?

Procedura nuk merr shumë kohë, dhe efekti i saj është shumë i qartë.

Përzierja hiqet nga nxehtësia, lejohet të ftohet. Gjërat nuk mund të zhyten në një zgjidhje të nxehtë, ata do të përkeqësohen. Konsistenca ftohet në temperaturën e dhomës. Atëherë mund të filloni. Në produktin e zhytur në enë. Duhet të thithë në mënyrë të barabartë përzierjen. Për ta bërë këtë në mënyrë cilësore, është e nevojshme të sqarohen detajet, pëlhurat, kthetrat.

Pastaj merrni veshje. Kontrolloni nëse ka zona të lira. Shtrydhni, lëreni lëngun.

tharje

Zgjidhja duhet të thahet. Për këtë, një fustan apo pantallona të gjera vendoset në një varëse, i rregullojnë të gjitha detajet. Kjo duhet të bëhet me ngrirjen e palosjeve. Do të jetë e vështirë për t'i rregulluar ato. Ju nuk mund të thaheni me tharëse flokësh, ta vendosni atë në një dhomë ku është shumë e nxehtë. Tharja rekomandohet në temperaturën e dhomës. Nuk mund të vendoset në ballkon, sidomos në mot të ftohtë.

Ndërsa veshje është ende e thatë, ajo është goditur. Kështu që nuk do të jetë e vështirë të japësh formë të saj. Nëse veshja është tashmë tërësisht e thatë, ajo laget me ujë, pastaj hekuroshet.

Veshjet e dasmës

Lubrifikoni skajet e niseshtes së veshjes së dasmës me një zgjidhje të niseshtës dhe, pa pritur që ato të thahen, menjëherë shtypni ato.

Si të niseshte fustanin e dasmës në shtëpi? Të vishen për një festë të dasmës ishte e harlisur, është e nevojshme për të niseshte vetëm petticoats, dhe të lartë për të mos prekur. Është e mundur për të rregulluar procesin: procesin e të gjitha funde në një herë, ose vetëm dy ose tre. Madhështia e veshjes vetë varet nga ajo.

Petticoats janë trajtuar me një zgjidhje, por mos prisni për tharje të plotë, dhe menjëherë hekuroseni. Përndryshe nuk do të punojë për të bërë skajet e formës së dëshiruar.

Si të merresh me veshje të fëmijëve?

Veshjet e harlisura janë të përshtatshme për partitë e fëmijëve në kopsht. Amidoni veshni mënyrën e përshkruar më sipër: punoni vetëm me një këmishë, dhe fundet e sipërme nuk prekin. Nëse nuk ka këmishë, atëherë skaji vetë trajtohet. Ndërsa pëlhura është ende e lagur, lyejeni pëlhurën.

  Për të niseshte pektin është e lehtë. Por nuk ka nevojë të presësh për tharjen përfundimtare: do të jetë e vështirë dhe do të jetë e vështirë për ta formësuar atë. Është më mirë të hekurosh në një gjendje pak të lagur. Shumë përafërsisht harlisur, duke i kushtuar vëmendje të veçantë detajeve dhe foldave.

  Ngjashëm me skajet tutu bërë nga niseshte tyl si vijon:

 • butësisht aplikoni përzierjen me një sfungjer në çdo shtresë. Puna e parë me më të ulët;

  për të prekur shtresat e sipërme është fakultative, gjithçka është fakultative;

  nuk mund të thahen në të ftohtit, në nxehtësi;

  hekurosh shtresën e lartë tërësisht.

Mos merrni formë:

  gjërat e zeza. Nga përzierja do të mbeten pika të bardha;

  veshje me fibra sintetike;

 • ndërresa të brendshme. Kjo nuk rekomandohet sepse pëlhura do të bëhet e papërshkueshme nga uji. Për lëkurën kjo nuk është e mirë.

Amidoni është një substancë e shkëlqyer për të formuar një skaj apo një veshje festive.

Për të marrë një veshje elegante spektakolare, provoni ta starching it. Gjithashtu të këndshme shfaqje ajo do të bëhet më pak e ndotur dhe e ndyrë. Procedura e starching është mjaft e thjeshtë dhe është në dispozicion në shtëpi.

Llojet e nisjes

Sasia e niseshtesë që përdoret e tretur në ujë përcakton shkallën e përqendrimit të zgjidhjes dhe rrjedhimisht rezultatet e ndryshme të amidonit. Gjërat e qepura nga pëlhura të lehta, niseshte në një solucion të butë, të përbërë nga 0,5-1 lugë, Amidoni për 1 litër ujë. Zgjidhja e fortësisë së mesme përdoret për këmisha, pëlhurat e shtratit, pambuku dhe liri. Përbëhet nga 1 lugë gjelle niseshte për 1 litër ujë. Një zgjidhje e qëndrueshme e qëndrueshmërisë përdoret shumë më rrallë, kryesisht për kollonat starching, petticoats në një fustan multi-layered. Pëlhura bëhet mjaft e ngurtë dhe i jep madhështi produktit. Është përgatitur nga 2 lugë niseshte për 1 litër ujë.

Përgatitja e starterit

Veshja duhet të lahet me kujdes, duhet të kontrollosh - nëse nuk ka pika të verdha të palëve të treta. Para starching, ata duhet të hiqen, pasi efektin e niseshte mund të forcojë dhe konsolidojë ato. Për të hequr pika të tilla ndihmon zgjidhja e peroksidit të hidrogjenit. Aplikoni atë në njollë dhe të vendosur të thatë në diell, është e këshillueshme që të mos përdorni një ngrohës ose tharëse flokësh.


Mjetet për starching

Përveç metodës tradicionale të hollimit të amidonit, ka shumë spërkatje të përshtatshme ose lëngje të shitura në dyqanet e harduerëve. Spray spërkat zonat e caktuara dhe hekurosur me një hekur, është e domosdoshme kur nadkhkhalivanii prangat, collars. Nëse doni të niseshteni të gjitha veshjet, këtu është lëngje më e përshtatshme, e cila derdhet direkt në të lavatriçe . Është e nevojshme që në mënyrë rigoroze të ndiqni udhëzimet për përdorim dhe rezultati nuk do t'ju zhgënjejë. Nëse është e pamundur të përdorni produkte të gatshme, mund të përgatitni një zgjidhje në shtëpi me përdorimin e niseshtës ushqimore.


Përgatitja e Solucionit të Amidonit

Pas përcaktimit të shkallës së starching të dëshiruar dhe sasisë së zgjidhjes së dëshiruar, vazhdoni me përgatitjen. Nga sasia e ujit të përdorur, ju duhet të derdhni në një enë të veçantë rreth 1-2 gota dhe holluar niseshin në të deri në shpërbërjen e plotë. Pjesa tjetër e ujit sillet në çiban. Sigurohuni që të reduktoni nxehtësinë dhe në ujë të vluar në një rrjedhë të hollë hyjnë në niseshtjen e tretur. Mos harroni që vazhdimisht përziejni zgjidhjen e përgatitjes, në mënyrë që të shmangni formimin e gunga. Nëse kjo nuk mund të parandalohet, është e nevojshme që të zgjidhet zgjidhja përmes disa shtresave të garzë. Pasta që rezulton duhet të jetë transparente.


Vishen me rrip

Pas zgjidhjes është ftohur, është e nevojshme për të vënë vishen në të dhe të lënë atë për disa kohë për të absorbuar më mirë paste. Sigurisht, në mënyrë periodike ju duhet të ktheheni dhe ta rregulloni produktin. Në pak minuta ju mund të merrni veshje. Ne nuk e shtrydhim atë me forcë dhe e vendosim që të thahet. Është më mirë për ta bërë këtë në një varëse, rekomandohet të thahet në temperaturë dhome.


hekurosje veshje

Ju duhet të hekuroseni vishen kur është ende pak e lagur. Është shumë e vështirë për të tharë pëlhurën e thatë niseshteje, gjatë gjithë kohës që do të duhet të spërkasësh fustanin me ujë ose përdorni garzë të lagësht. Përdorimi i avullit dhe fuqia e lartë e hekurit është gjithashtu shumë e padëshirueshme.


Veshja juaj e preferuar mund të duket e mahnitshme. Mundohuni ta kolloni atë, duke ndjekur udhëzimet e mësipërme.

Si të niseshin gjëra?
Si të gatuaj koll?
Si të niseshte fustanin e dasmës në shtëpi?
Si të merresh me veshje të fëmijëve?
20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,