Veshje në stilin e viteve 90: çfarë ishte bumi i modës

 1. Jeans si një material i gjithanshëm
 2. Veshmbathje të tepërt me stolitë: çfarë duhet të kenë të gjithë
 3. Dolls me ngjyrë si një shoqatë me vitet nëntëdhjetë
 4. Tracksuit, edhe nëse nuk jeni atlet
 5. T-shirt me një printim - mënyra origjinale për të dalë jashtë
 6. Si të vishen në stilin e viteve '90?

Tabela e Përmbajtjes:

 1. Jeans si një material i gjithanshëm
 2. Veshmbathje të tepërt me stolitë: çfarë duhet të kenë të gjithë
 3. Dolls me ngjyrë si një shoqatë me vitet nëntëdhjetë
 4. Tracksuit, edhe nëse nuk jeni atlet
 5. T-shirt me një printim - mënyra origjinale për të dalë jashtë
 6. Si të vishen në stilin e viteve '90?

Industria moderne e modës nuk ka gjasa të harrojë stilin sovjetik të viteve '90 në rroba: në atë kohë statutet në modë u tronditën dukshëm nga tendencat e perëndimit të modës perëndimore. Por çfarë ishte ajo: përpjekja origjinale për të dalë jashtë apo shijen e tmerrshme të këtij brezi?

Siç dihet mirë, fruti i ndaluar është më i ëmbël. Ky realitet i ashpër u përhap në tendencat e modës në fund të shekullit të 20-të: spekulimi me veshjet e importuara ishte e dënueshme me ligj, por kjo nuk e pengonte përhapjen e "gjërave të reja jashtë shtetit".

Jeans si një material i gjithanshëm

Nuk është për t'u habitur që koha e artë e xhinsit ra në vitet '90. Pastaj, në diskrecionin e saj, ishte e mundur të blinte çdo produkt të bërë nga ky material: pantallona, ​​mëngë, funde, këmisha, pantallona të shkurtra, dhe më shumë. Sëmbimi i manipulimeve me xhinse në banjo mund t'ju bëjë të vërtetë unik: thjesht mund t'i gatuani ato dhe të merrni një pamje të freskët dhe unike, dhe për një bindje më të madhe, qepni një etiketë.

Vetëm dembelët nuk vishnin xhinse. Në atë kohë pothuajse të gjithë në veshjet mund të gjejnë të paktën një kopje prej xhami. Disa dandies mund të veshin plotësisht Jeans dhe heshtje të shkojnë në pantallona, ​​këmishë dhe xhaketë me këtë material. Dhe çuditërisht, atëherë nuk konsiderohej diçka e papërshtatshme ose e tepruar.

Sa për ekskluzivisht veshjet e xhinsave të femrave, minifundjet ishin veçanërisht të njohura, të cilat duhej të zgjidheshin sipas parimit "sa më i shkurtër, aq më mirë". Një nga trendistët në skajet e tilla ishte mbretëresha ruse Pop Irina Allegrova, e cila u shfaq në skenë ekskluzivisht në funde të shkurtra të xhinsit.

Veshmbathje të tepërt me stolitë: çfarë duhet të kenë të gjithë

Edhe nëse nuk ndiqni lajmet më të fundit të modës, mos vizitoni butiqe dhe shfaqje të modës, atëherë moda do të arrijë me ju. Kjo ndodhi me pronarët e "sweaters në modë" thurur. Me ardhjen e viteve '90, ata u bënë aq të popullarizuar në mesin e popullatës që të rinjtë e kapën këtë prirje dhe filluan të veshin sweaters me stoli për çfarëdo arsye.

Edhe në qoftë se një njeri shpërfillte kostume sportive, jo më pak të njohura në atë kohë, ose xhaketa luksoze të kuqe, një triko e madhe dhe e ngrohtë - shpesh me dre ose me modele - ishte një zbukurim i veshjes së tij. Në 90 vitet e fundit stili i veshjes ishte patjetër ndryshe nga dokumentet moderne. Kjo modë është përhapur tek gratë, të cilët filluan t'i quanin "të tepërt" (të përkthyera nga anglishtja - "më shumë se madhësia e zakonshme") dhe t'i vendosnin nën triko multi-colored.

Kjo modë është përhapur tek gratë, të cilët filluan t'i quanin të tepërt (të përkthyera nga anglishtja - më shumë se madhësia e zakonshme) dhe t'i vendosnin nën triko multi-colored

Dolls me ngjyrë si një shoqatë me vitet nëntëdhjetë

Që nga fillimi i viteve '90, ishte e mundur të shiheshin këmbët e të gjitha ngjyrave të ylberit në rrugë: acid, artë, bardhë, zezë, gri-kafe-purpur dhe shumë të tjerë. Gjysma e femrës së popullsisë i konsideronte dollakë si një goditje të modës moderne dhe i vuri ato sa herë të ishte e mundur. Veçanërisht elegant u konsiderua si një kombinim me sweaters dhe bluza me printime, të dashur edhe nga të rinjtë modern. Veshje me ngjyrë në stilin e viteve '90 me një foto, mundësisht me rhinestones dhe stolitë, vlenë peshën e saj në ari.

Edhe përkundër kualitetit të dobët të rrobaqepësisë, pavarësisht nga figura e pronarit të tyre dhe "ekuilibrit" të këmbëve të saj, çdo vajzë e dytë kishte dollakë. Pak më vonë, të ashtuquajturat "lobula" - triko shumë-ngjyrë të ngrohtë hyri në fuqi. Veçantë çmime të çmuara "në frymën e kohës": me rhinestones, vija të ndritshme dhe modele me lule. Njerëzimi duhet të marrë frymë lehtë, sepse moda për "lobula" nuk ka arritur gjysmën mashkullore të popullsisë.

Njerëzimi duhet të marrë frymë lehtë, sepse moda për lobula nuk ka arritur gjysmën mashkullore të popullsisë

Tracksuit, edhe nëse nuk jeni atlet

Sportet legjendare mund të konkurrojnë me të njejtat dollakë dhe xhinse, sepse ato mund të vihen në çdo rast: studim, punë, disko, takim - nuk kishte kufi për të dashuruar e veshjeve sportive kudo. Ne duhet t'i paguajmë haraç kodit të veshjes së regjistrit, i cili ndalon martesën me rroba të tilla: shumë foto të dasmës do të prishen nga gopniki grooms në veshje sportive.

Ishte e mundur kombinimi i veshjeve sportive me ndonjë gjë, por simbioza më efektive është marrë nga këpucë, pantallona djerse dhe një xhaketë bombarduese. Sportive të vërteta të elitës të quajtur "Adidas", e cila nuk është mëkat të veshin në martesën e tyre, edhe nëse është e ndaluar.

Sportive të vërteta të elitës të quajtur Adidas, e cila nuk është mëkat të veshin në martesën e tyre, edhe nëse është e ndaluar

T-shirt me një printim - mënyra origjinale për të dalë jashtë

Çfarë duhet të bëni nëse 60% e popullatës veshur një tuta, ata nuk më pëlqen sweaters, dhe nuk janë thjesht nuk dollings? Nuk është një element jo më pak popullor i veshjeve në stilin e viteve '90, një preferuar me shumë - një t-shirt me një shtyp.

Një print është një imazh mbi rrobat që mund të zgjidhni sipas shijes tuaj dhe ngjyrës. Me ardhjen e qendrave të printimit të veçantë, tifozët e grupeve muzikore dhe filmave mund të blinin një T-shirt me imazhin e idonit të tyre. Një film i veçantë duhet t'i kushtohet filmit "Titanik": rrobat me një shtypje të Kate Winslet dhe Leonardo di Caprio gëzuan popullaritet të madh në mesin e grave të kategorisë së moshës nga 8 deri në 80 vjet.

Një film i veçantë duhet t'i kushtohet filmit Titanik: rrobat me një shtypje të Kate Winslet dhe Leonardo di Caprio gëzuan popullaritet të madh në mesin e grave të kategorisë së moshës nga 8 deri në 80 vjet

Si të vishen në stilin e viteve '90?

Ju mund të blini rroba në stilin e viteve nëntëdhjetë në dyqane që ishin shumë të njohura në atë kohë. Nga këto, ju mund të zgjidhni markat Calvin Klein, Reebok, Adidas, Tommy Hilfiger. Do të ishte e dobishme të shihnim "komisionin", ku gjërat e vjetra pushojnë. Shumica e ndjekësve të viteve nëntëdhjetë ndjekin dorë të dorës së dytë parti në stilin e viteve '90 , për shembull, marr këtë "retro".

Për tifozët e stilit "grunge", ju duhet të blini një T-shirt që paraqet një bandë popullore të kohës (Nirvana, AC / DC, Led Zeppelin), xhins të grabitur dhe një xhaketë lëkure. Është e dëshirueshme që vajzat të fitojnë shtresat e flokëve, fluturat dhe majat me shumë ngjyra (bluza në kërthizë), të cilat ishin në veshjet e çdo gruaje të modës të asaj kohe.

Për ta vënë atë butë, modës në vitet '90 ishte e pamatur, e mprehtë dhe origjinale. Rinia moderne me armiqësi shikon sportin e Adidas, pantallona të ndezura, xhinse të ziera dhe zhurmë të rënda. Por të gjithë ata që u rritën në BRSS dhe mbijetuan këtë "bum të modës", të paktën pak, por i humbën ato veshmbathje qesharake.

Kush e di, ndoshta ju keni qenë një tifoz i veshjeve Allegrova ose një pronar T-shirt me Leonardo di Caprio.

Por çfarë ishte ajo: përpjekja origjinale për të dalë jashtë apo shijen e tmerrshme të këtij brezi?
Si të vishen në stilin e viteve '90?
20 лучших книг по саморазвитию личности
В книгах можно найти немало полезных знаний. Вы получаете опыт людей, которые уже разобрались – научились решать проблемы, налаживать отношения, сформулировали свои знания в доступной для всех заинтересованных

Избавление от психологических проблем и саморазвитие. Психологические техники.
Психологические техники – упражнения, которые нацелены на решение той или иной проблемы или для самосовершенствования и саморазвития.   Техника "Линия аксиом" Эта техника подойдет тем людям,

Саморазвитие - скачать бесплатно fb2, txt, читать онлайн
В течение всего пути развития человеческого общества, являясь инструментом для достижения многих целей, важнейшую роль выполняли деньги. Страны с разными культурными и религиозными ценностями, нравами

Рейтинг книг по психологии. Лучшие книги по психологии и саморазвитию
Как говорил Фредерик Перлз, известный психотерапевт и психиатр, желание измениться основывается на неудовлетворенности. Каждая попытка измениться или изменить свое окружение является следствием неудовлетворенности.

5 способов как стать лучше. Саморазвитие человека — Блог Personalitica
Хотите быть ”лучшей версией себя” и двигаться только вперед? Посещать выставки, лекции для саморазвития? Обучиться чему-то новому, развить память и внимание? Освоить графический дизайн или игру на

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение
Вы получите ответ на вопрос с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут вашим

Топ-10 лучших книг по саморазвитию – Букля
Одна из ключевых потребностей современного человека – развитие. Мы постоянно стремимся стать лучше и образованнее, превзойти своих коллег и знакомых и уверенно движемся к вершине Олимпа. И если посещение

С чего начать саморазвитие? Список лучших книг по саморазвитию
Необходимость духовного и физического развития сомнений не вызывает. Воспитанием маленьких детей обеспокоены их родители. Человек постарше себя как личность выстраивает сам. Но как правильно организовать

С чего начать саморазвитие? Одно полезное упражнение — Пси-Фактор
Вы получите ответ на вопрос  с чего начать саморазвитие , прочитав данную статью. Здесь я поделюсь с вами методикой, занятия которой будут занимать у вас всего лишь 40 минут в день. Эти занятия будут

Дополнительное образование как источник саморазвития, самоопределения и самореализации личности
Дополнительное образование детей в Оренбуржье стало приоритетным направлением образовательной политики области, неотъемлемой частью учебно-воспитательного процесса всех типов образовательных учреждений,